Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Martin Hansens Vej 5, 8400 Ebeltoft · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,1 | 1,3 | 0,9 | 0,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 27,1 % | 10,9 % | 24,3 % | -14,2 % | -27 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 138,3 % | 146,7 % | 211,2 % | 144,5 % | 98,5 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 36,5 % | 39 % | 60,2 % | 47,2 % | 30,8 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 74,3 % | 28 % | 40,3 % | -30 % | -87,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.223.052 kr. | 695.176 kr. | 1.512.507 kr. | -408.281 kr. | -687.148 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 36,5 % | 39 % | 60,2 % | 47,2 % | 30,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 63,5 % | 61 % | 39,8 % | 52,8 % | 69,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 7,1 % | 9,6 % | 43,2 % | 0 % | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 5.874.025 kr. i 2021 til 5.049.309 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.874 | 5.752 | 5.905 | 3.888 | 5.049 | +30 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 4.650.973 kr. i 2021 til 5.657.548 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.651 | 5.056 | 4.371 | 4.296 | 5.658 | +32 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.090.713 kr. i 2021 til -895.737 kr. i 2025 (−182 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.091 | 576 | 1.374 | -560 | -896 | −60 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.084.414 kr. i 2021 til -872.754 kr. i 2025 (−180 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.084 | 569 | 1.368 | -560 | -873 | −56 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 845.342 kr. i 2021 til -681.892 kr. i 2025 (−181 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 845 | 443 | 1.067 | -438 | -682 | −56 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 381 | 436 | 715 | 614 | 685 | +12 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 501 | 556 | 835 | 734 | 805 | +10 % | |
| Varebeholdninger | 358 | 543 | 406 | 401 | 377 | −6 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 135.080 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 135 | 229 | 728 | 0 | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.617 | 3.496 | 3.560 | 2.359 | 1.717 | −27 % | |
| Aktiver i alt | 3.119 | 4.052 | 4.395 | 3.092 | 2.522 | −18 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.138.242 kr. i 2021 til 777.869 kr. i 2025 (−32 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.138 | 1.581 | 2.648 | 1.460 | 778 | −47 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 21.150 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 21 | 22 | 0 | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.891.955 kr. i 2021 til 1.744.150 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.892 | 2.384 | 1.685 | 1.633 | 1.744 | +7 % | |
| Passiver i alt | 3.119 | 4.052 | 4.395 | 3.092 | 2.522 | −18 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 9 kr. i 2021 til 8 kr. i 2025 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 9 | 9 | 7 | 8 | 8 | 0 % | |
12 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ebeltoft — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Syddjurs