Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kornvangen 22, 8400 Ebeltoft · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,4 | 1,6 | 1,4 | 0,8 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 51,6 % | 25,7 % | 18,3 % | -13,5 % | 25,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 411,1 % | 206,9 % | 272,4 % | 352 % | 239,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 75,9 % | 52,4 % | 63,6 % | 83,4 % | 64 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 68 % | 49 % | 28,8 % | -16,2 % | 39,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 113.877 kr. | 159.026 kr. | 106.390 kr. | -38.196 kr. | 213.545 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 75,9 % | 52,4 % | 63,6 % | 83,4 % | 64 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 24,1 % | 47,6 % | 36,4 % | 16,6 % | 36 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 387,3 % | 63,1 % | 235,2 % | 210,8 % | 105,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 390.803 kr. i 2021 til 596.084 kr. i 2025 (+53 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 391 | 427 | 379 | 264 | 596 | +125 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 276.926 kr. i 2021 til 382.539 kr. i 2025 (+38 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 277 | 268 | 273 | 303 | 383 | +26 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 111.210 kr. i 2021 til 197.166 kr. i 2025 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 111 | 155 | 102 | -51 | 197 | +488 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 110.495 kr. i 2021 til 198.428 kr. i 2025 (+80 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 110 | 154 | 101 | -49 | 198 | +505 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 84.984 kr. i 2021 til 154.780 kr. i 2025 (+82 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 85 | 120 | 79 | -38 | 155 | +505 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 17 | 13 | 9 | 79 | 62 | −21 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 39 | 30 | −22 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 17 | 13 | 9 | 117 | 92 | −21 % | |
| Varebeholdninger | – | 42 | 0 | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 138.767 kr. i 2021 til 229.203 kr. i 2025 (+65 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 139 | 138 | 363 | 99 | 229 | +131 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 147 | 454 | 421 | 165 | 518 | +213 % | |
| Aktiver i alt | 165 | 468 | 430 | 282 | 610 | +116 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 124.984 kr. i 2021 til 390.286 kr. i 2025 (+212 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 125 | 245 | 274 | 236 | 390 | +66 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 35.831 kr. i 2021 til 216.567 kr. i 2025 (+504 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 36 | 220 | 155 | 47 | 217 | +361 % | |
| Passiver i alt | 165 | 468 | 430 | 282 | 610 | +116 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ebeltoft — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Syddjurs