God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Nukappiakuluk 9, 3905 Nuussuaq · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 6,3 | 4,9 | 5,1 | 5,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 6,8 % | 5,3 % | 6,3 % | 6,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 2,5 % | 0,7 % | 0,7 % | 24,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 53,3 % | 51,5 % | 59,1 % | 66,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 12,7 % | 10,2 % | 10,6 % | 10,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 1.445.063 kr. | 1.685.910 kr. | 1.768.227 kr. | 1.810.957 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 53,3 % | 51,5 % | 59,1 % | 66,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 46,7 % | 48,5 % | 40,9 % | 33,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 2,4 % | 0,6 % | 0,6 % | 24,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.446.369 kr. i 2021 til 1.810.957 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.446 | 1.445 | 1.686 | 1.768 | 1.811 | +2 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.189.580 kr. i 2021 til 1.465.862 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.190 | 1.217 | 1.341 | 1.423 | 1.466 | +3 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.016.485 kr. i 2021 til 1.280.440 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.016 | 1.030 | 993 | 1.157 | 1.280 | +11 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 747.141 kr. i 2021 til 948.678 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 747 | 834 | 744 | 866 | 949 | +10 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 12.321 | 12.179 | 14.112 | 13.767 | 13.490 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 12.321 | 12.179 | 14.112 | 13.767 | 13.490 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 280.109 kr. i 2021 til 229.932 kr. i 2025 (−18 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 280 | 107 | 33 | 23 | 230 | +916 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 284 | 110 | 39 | 26 | 230 | +769 % | |
| Aktiver i alt | 12.605 | 12.290 | 14.151 | 13.793 | 13.720 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.714.983 kr. i 2021 til 9.107.009 kr. i 2025 (+59 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.715 | 6.549 | 7.292 | 8.158 | 9.107 | +12 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2021 til 1.897.523 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | – | – | – | 1.898 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 5.734.719 kr. i 2021 til 942.371 kr. i 2025 (−84 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.735 | 4.462 | 5.398 | 4.013 | 942 | −77 % | |
| Passiver i alt | 12.605 | 12.290 | 14.151 | 13.793 | 13.720 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
18 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuussuaq — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq