Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Iiminaq 46, 3905 Nuussuaq · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | 4 % | 3,7 % | 4,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 57 % | 105,8 % | 67,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | — | 14 % | 17,8 % | 21,9 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 28,3 % | 21,1 % | 19,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 14 % | 17,8 % | 21,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 86 % | 82,2 % | 78,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 57 % | 105,8 % | 67,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 482.638 kr. i 2021 til 509.935 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 483 | 484 | 480 | 480 | 510 | +6 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 482.638 kr. i 2021 til 509.935 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 483 | 484 | 480 | 480 | 510 | +6 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 331.022 kr. i 2021 til 374.865 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 331 | 339 | 331 | 336 | 375 | +12 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 239.913 kr. i 2021 til 272.297 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 240 | 246 | 255 | 241 | 272 | +13 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 6.216 | 6.216 | 6.216 | 6.216 | 6.216 | 0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 6.216 | 6.216 | 6.216 | 6.216 | 6.216 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 182.890 kr. i 2021 til 245.660 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 183 | 199 | 197 | 207 | 246 | +18 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 183 | 199 | 197 | 207 | 246 | +18 % | |
| Aktiver i alt | 6.399 | 6.415 | 6.413 | 6.423 | 6.462 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 399.379 kr. i 2021 til 1.412.575 kr. i 2025 (+254 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 399 | 645 | 900 | 1.140 | 1.413 | +24 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 5.559.929 kr. i 2021 til 4.238.629 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.560 | 5.200 | 4.893 | 4.725 | 4.239 | −10 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 312.883 kr. i 2021 til 366.268 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 313 | 362 | 346 | 196 | 366 | +87 % | |
| Passiver i alt | 6.399 | 6.415 | 6.413 | 6.423 | 6.462 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuussuaq — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq