Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Dalvænget 18, 7900 Nykøbing M · Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 6,6 % | 1,7 % | 4,8 % | 1 % | 1,2 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | 686,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 98,8 % | 98,2 % | 99,1 % | 97 % | 92,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 6,7 % | 1,7 % | 4,8 % | 1,1 % | 1,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 98,8 % | 98,2 % | 99,1 % | 97 % | 92,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 1,2 % | 1,8 % | 0,9 % | 3 % | 7,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 4,1 % | >999 % | 27,5 % | 760,6 % | 267,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 60.000 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 60 | 80 | 10 | 12 | 0 | −100 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -12.811 kr. i 2021 til -53.552 kr. i 2025 (−318 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -13 | -4 | -54 | -55 | -54 | +3 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 7.077.204 kr. i 2021 til 1.300.923 kr. i 2025 (−82 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.077 | 2.077 | 5.742 | 1.465 | 1.301 | −11 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 6.839.386 kr. i 2021 til 963.294 kr. i 2025 (−86 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.839 | 1.712 | 4.995 | 805 | 963 | +20 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 19 | 0 | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 66.039 | 24.385 | 32.732 | 31.261 | 39.092 | +25 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 66.058 | 24.385 | 32.732 | 31.261 | 39.092 | +25 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 51.029 kr. i 2021 til 16.393.295 kr. i 2025 (+32025 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 51 | 26.048 | 266 | 17.658 | 16.393 | −7 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 37.247 | 78.211 | 71.993 | 46.625 | 42.062 | −10 % | |
| Aktiver i alt | 103.305 | 102.596 | 104.725 | 77.886 | 81.154 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 102.051.635 kr. i 2021 til 75.027.569 kr. i 2025 (−26 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 102.052 | 100.764 | 103.759 | 75.564 | 75.028 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.253.284 kr. i 2021 til 6.126.691 kr. i 2025 (+389 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.253 | 1.833 | 966 | 2.322 | 6.127 | +164 % | |
| Passiver i alt | 103.305 | 102.596 | 104.725 | 77.886 | 81.154 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nykøbing M — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.