Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Østergade 60, 7900 Nykøbing M · Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 79,4 % | 69,6 % | 13,8 % | 29,9 % | 9 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | 461,9 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 97,9 % | 78,4 % | 62,7 % | 75,6 % | 99,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 81,1 % | 88,8 % | 21,9 % | 39,5 % | 9,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 97,9 % | 78,4 % | 62,7 % | 75,6 % | 99,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 2,1 % | 21,6 % | 37,3 % | 24,4 % | 0,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | 139 % | 277,9 % | 524,2 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 329.276 kr. i 2021 til 2.336.741 kr. i 2025 (+610 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 329 | 206 | 4.961 | 2.131 | 2.337 | +10 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 703.776 kr. i 2021 til 734.724 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 704 | 610 | 621 | 622 | 735 | +18 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | 1.515 | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 14.415.156 kr. i 2021 til 5.621.498 kr. i 2025 (−61 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 14.415 | 22.878 | 7.280 | 18.342 | 5.621 | −69 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 14.492.505 kr. i 2021 til 4.364.363 kr. i 2025 (−70 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 14.493 | 22.798 | 5.811 | 17.317 | 4.364 | −75 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 15 | 12 | 12 | 1.289 | 1.294 | +0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 15 | 12 | 12 | 1.289 | 1.294 | +0 % | |
| Varebeholdninger | 242 | 242 | 75 | 73 | 251 | +245 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 15.829.844 kr. i 2021 til 1.606.905 kr. i 2025 (−90 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 15.830 | 9.854 | 4.429 | 6.661 | 1.607 | −76 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 18.242 | 32.747 | 42.212 | 56.663 | 46.966 | −17 % | |
| Aktiver i alt | 18.257 | 32.759 | 42.224 | 57.952 | 48.259 | −17 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 17.870.682 kr. i 2021 til 48.161.664 kr. i 2025 (+170 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 17.871 | 25.669 | 26.480 | 43.797 | 48.162 | +10 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 14.150.299 kr. i 2023 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 14.150 | 12.884 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 385.820 kr. i 2021 til 97.699 kr. i 2025 (−75 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 386 | 7.090 | 1.593 | 1.271 | 98 | −92 % | |
| Passiver i alt | 18.257 | 32.759 | 42.224 | 57.952 | 48.259 | −17 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nykøbing M — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.