Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Vestermarksvej 7, 6600 Vejen · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1,2 | 1,1 | 0,7 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,1 % | 2,5 % | 1,5 % | -4 % | 3,1 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 104,9 % | 114,5 % | 120,7 % | 114,2 % | 124,6 % | God | |
| Soliditetsgrad | 16,7 % | 22,5 % | 26 % | 18,7 % | 25 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 12,4 % | 10,9 % | 5,6 % | -21,6 % | 12,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 441.928 kr. | 425.434 kr. | 244.383 kr. | -122.164 kr. | 282.379 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 16,7 % | 22,5 % | 26 % | 18,7 % | 25 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 83,3 % | 77,5 % | 74 % | 81,3 % | 75 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 9,9 % | 3,9 % | 2,1 % | 0 % | 0,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.655.483 kr. i 2021 til 733.378 kr. i 2025 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.655 | 1.327 | 951 | 539 | 733 | +36 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.213.555 kr. i 2021 til 450.999 kr. i 2025 (−63 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.214 | 902 | 707 | 661 | 451 | −32 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 199.277 kr. i 2021 til 195.078 kr. i 2025 (−2 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 199 | 238 | 119 | -226 | 195 | +186 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 168.133 kr. i 2021 til 178.920 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 168 | 175 | 84 | -271 | 179 | +166 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 124.944 kr. i 2021 til 139.502 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 125 | 123 | 67 | -212 | 140 | +166 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 785 | 598 | 537 | 433 | 352 | −19 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 785 | 598 | 537 | 433 | 352 | −19 % | |
| Varebeholdninger | 3.603 | 3.740 | 3.790 | 3.660 | 2.936 | −20 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 497.231 kr. i 2021 til 3.569 kr. i 2025 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 497 | 150 | 71 | 2 | 4 | +131 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.250 | 4.410 | 4.051 | 4.825 | 4.130 | −14 % | |
| Aktiver i alt | 6.035 | 5.008 | 4.588 | 5.258 | 4.482 | −15 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.005.070 kr. i 2021 til 1.122.287 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.005 | 1.128 | 1.195 | 983 | 1.122 | +14 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 5.006.515 kr. i 2021 til 3.314.172 kr. i 2025 (−34 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.007 | 3.851 | 3.355 | 4.227 | 3.314 | −22 % | |
| Passiver i alt | 6.035 | 5.008 | 4.588 | 5.258 | 4.482 | −15 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 3 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025 (−67 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 | −50 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejen — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.