Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Broagervej 1, 4070 Kirke Hyllinge · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 8,3 % | 16,8 % | 22,6 % | 12,4 % | 17,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 229,7 % | 225,2 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 87,8 % | 86,9 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 9,4 % | 19,4 % | 22,6 % | 12,4 % | 17,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 87,8 % | 86,9 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 12,2 % | 13,1 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 5 % | 3,1 % | 404,5 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -10.233 kr. i 2021 til -9.811 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -10 | -7 | -7 | -8 | -10 | −17 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 506.011 kr. i 2021 til 1.579.167 kr. i 2025 (+212 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 506 | 1.245 | 1.738 | 989 | 1.579 | +60 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 508.653 kr. i 2021 til 1.556.537 kr. i 2025 (+206 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 509 | 1.241 | 1.727 | 973 | 1.557 | +60 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 45 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 4.421 | 5.199 | 5.392 | 4.824 | 5.351 | +11 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.421 | 5.199 | 5.392 | 4.824 | 5.396 | +12 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 37.381 kr. i 2021 til 2.328.037 kr. i 2025 (+6128 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 37 | 30 | 64 | 166 | 2.328 | +1302 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.730 | 2.178 | 2.261 | 3.052 | 3.529 | +16 % | |
| Aktiver i alt | 6.151 | 7.377 | 7.653 | 7.877 | 8.925 | +13 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.397.765 kr. i 2021 til 8.917.057 kr. i 2025 (+65 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.398 | 6.410 | 7.637 | 7.861 | 8.917 | +13 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 753.060 kr. i 2021 til 8.208 kr. i 2025 (−99 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 753 | 967 | 16 | 16 | 8 | −49 % | |
| Passiver i alt | 6.151 | 7.377 | 7.653 | 7.877 | 8.925 | +13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Kirke Hyllinge — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.