Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Smedebakken 12, 8700 Horsens · Maskinforarbejdning af metal
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,2 | 1,1 | 1 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 4,4 % | 1,5 % | 0,8 % | 0,4 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 197,8 % | 184,2 % | 105,2 % | 102,1 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 31,6 % | 26,8 % | 29,5 % | 33,7 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 13,9 % | 5,5 % | 2,6 % | 1,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 3.111.368 kr. | 1.733.978 kr. | 1.209.906 kr. | 808.555 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 31,6 % | 26,8 % | 29,5 % | 33,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 68,4 % | 73,2 % | 70,5 % | 66,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 11.614.165 kr. i 2021 til 12.114.864 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.614 | 13.060 | 14.063 | 12.964 | 12.115 | −7 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 9.208.907 kr. i 2021 til 11.306.309 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 9.209 | 9.949 | 12.329 | 11.754 | 11.306 | −4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.446.394 kr. i 2021 til 251.726 kr. i 2025 (−83 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.446 | 2.020 | 1.063 | 440 | 252 | −43 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 604.884 kr. i 2021 til 199.302 kr. i 2025 (−67 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 605 | 2.034 | 849 | 404 | 199 | −51 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 469.762 kr. i 2021 til 148.851 kr. i 2025 (−68 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 470 | 1.574 | 658 | 313 | 149 | −52 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.707 | 3.083 | 4.013 | 3.261 | 3.484 | +7 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 16.600 | 15.600 | −6 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.707 | 3.083 | 4.013 | 19.861 | 19.084 | −4 % | |
| Varebeholdninger | 5.560 | 6.762 | 9.948 | 10.023 | 9.517 | −5 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.809 kr. i 2021 til 794 kr. i 2025 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 31.368 | 32.729 | 40.636 | 21.675 | 17.737 | −18 % | |
| Aktiver i alt | 35.075 | 35.812 | 44.649 | 41.536 | 36.821 | −11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 9.727.622 kr. i 2021 til 12.421.679 kr. i 2025 (+28 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 9.728 | 11.302 | 11.960 | 12.273 | 12.422 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 8.586.472 kr. i 2021 til 6.761.983 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.586 | 7.738 | 10.372 | 8.443 | 6.762 | −20 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 16.414.266 kr. i 2021 til 17.371.222 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 16.414 | 16.550 | 22.059 | 20.604 | 17.371 | −16 % | |
| Passiver i alt | 35.075 | 35.812 | 44.649 | 41.536 | 36.821 | −11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 21 | 21 | 23 | 22 | 21 | −5 % | |
26 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens