Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Mågevej 18, 2400 København NV · Finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 11,4 % | -0,2 % | 5,7 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 176,8 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 97,4 % | 99,4 % | 99,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 11,7 % | -0,2 % | 5,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 97,4 % | 99,4 % | 99,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 2,6 % | 0,6 % | 0,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 13,4 % | 54,9 % | 1,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -800 kr. i 2023 til -1.000 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | -1 | -1 | -1 | 0 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 745.018 kr. i 2022 til 1.357.113 kr. i 2025 (+82 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 745 | 2.627 | -38 | 1.357 | +3700 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 745.018 kr. i 2022 til 1.341.735 kr. i 2025 (+80 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 745 | 2.623 | -48 | 1.342 | +2887 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 19.942 | 21.982 | 19.905 | 21.202 | +7 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 19.942 | 21.982 | 19.905 | 21.202 | +7 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 81.067 kr. i 2023 til 3.451 kr. i 2025 (−96 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 81 | 79 | 3 | −96 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 1.070 | 2.516 | 2.502 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 19.942 | 23.053 | 22.421 | 23.704 | +6 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 19.941.846 kr. i 2022 til 23.483.859 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 19.942 | 22.447 | 22.277 | 23.484 | +5 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 605.241 kr. i 2023 til 219.925 kr. i 2025 (−64 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 605 | 144 | 220 | +53 % | |
| Passiver i alt | 19.942 | 23.053 | 22.421 | 23.704 | +6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København NV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København