Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Bryggergade 10, 8450 Hammel · Udlejning og leasing af entreprenørmateriel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,4 | 6,2 | 1,2 | 1,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 1,2 % | 7,3 % | 5,5 % | 1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 551,6 % | 439,1 % | 444,9 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 79,1 % | 79,4 % | 79,2 % | 84,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 1,5 % | 9,2 % | 6,9 % | 1,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 124.017 kr. | 265.551 kr. | 202.510 kr. | 197.428 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 79,1 % | 79,4 % | 79,2 % | 84,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 20,9 % | 20,6 % | 20,8 % | 15,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 276,2 % | 165,1 % | 316 % | 891,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 84.201 kr. i 2022 til 204.428 kr. i 2026 (+143 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 84 | 124 | 266 | 203 | 204 | +1 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | 0 | 0 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 21.401 kr. i 2022 til 70.638 kr. i 2026 (+230 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 21 | 38 | 223 | 33 | 71 | +117 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 21.216 kr. i 2022 til 39.538 kr. i 2026 (+86 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 21 | 33 | 220 | 179 | 40 | −78 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 16.553 kr. i 2022 til 23.991 kr. i 2026 (+45 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 17 | 25 | 171 | 139 | 24 | −83 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 931 | 711 | 1.167 | 1.286 | 1.093 | −15 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 931 | 711 | 1.167 | 1.286 | 1.093 | −15 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 315.813 kr. i 2022 til 1.131.370 kr. i 2026 (+258 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 316 | 714 | 441 | 879 | 1.131 | +29 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.183 | 1.425 | 1.174 | 1.237 | 1.307 | +6 % | |
| Aktiver i alt | 2.113 | 2.136 | 2.342 | 2.523 | 2.400 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.600.406 kr. i 2022 til 2.022.876 kr. i 2026 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.600 | 1.689 | 1.860 | 1.999 | 2.023 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2022 til 25.246 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 14 | 8 | – | 25 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 308.320 kr. i 2022 til 126.887 kr. i 2026 (−59 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 308 | 258 | 267 | 278 | 127 | −54 % | |
| Passiver i alt | 2.113 | 2.136 | 2.342 | 2.523 | 2.400 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | −100 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hammel — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov