Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Norsvej 6, 7700 Thisted · Vejgodstransport
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,6 | 1,8 | 1,8 | 1,5 | 1,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 11 % | 15 % | 16,5 % | 9,1 % | 13,4 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 140,9 % | 170,6 % | 142,3 % | 114,4 % | 164,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 45,4 % | 51,2 % | 59,6 % | 46,3 % | 54,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 24,2 % | 29,3 % | 27,7 % | 19,7 % | 24,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 963.336 kr. | 1.347.255 kr. | 1.521.088 kr. | 1.316.154 kr. | 1.891.207 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 45,4 % | 51,2 % | 59,6 % | 46,3 % | 54,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 54,6 % | 48,8 % | 40,4 % | 53,7 % | 45,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 82,3 % | 113,9 % | 66,2 % | 31,1 % | 68,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.667.092 kr. i 2021 til 3.345.048 kr. i 2025 (+101 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.667 | 2.077 | 2.566 | 2.627 | 3.345 | +27 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 703.756 kr. i 2021 til 1.453.841 kr. i 2025 (+107 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 704 | 730 | 1.045 | 1.311 | 1.454 | +11 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 624.399 kr. i 2021 til 1.194.679 kr. i 2025 (+91 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 624 | 944 | 1.118 | 859 | 1.195 | +39 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 596.204 kr. i 2021 til 1.111.303 kr. i 2025 (+86 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 596 | 910 | 1.087 | 800 | 1.111 | +39 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 473.753 kr. i 2021 til 866.738 kr. i 2025 (+83 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 474 | 716 | 844 | 624 | 867 | +39 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.328 | 3.166 | 3.620 | 5.371 | 4.826 | −10 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.328 | 3.166 | 3.620 | 5.371 | 4.826 | −10 % | |
| Varebeholdninger | 30 | 30 | 24 | 10 | 10 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 568.313 kr. i 2021 til 691.961 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 568 | 1.069 | 697 | 403 | 692 | +72 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 973 | 1.602 | 1.499 | 1.481 | 1.666 | +12 % | |
| Aktiver i alt | 4.301 | 4.768 | 5.118 | 6.852 | 6.492 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.954.049 kr. i 2021 til 3.539.916 kr. i 2025 (+81 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.954 | 2.441 | 3.050 | 3.173 | 3.540 | +12 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 1.393.070 kr. i 2021 til 1.473.543 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.393 | 1.121 | 699 | 1.930 | 1.474 | −24 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 690.527 kr. i 2021 til 1.013.880 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 691 | 939 | 1.053 | 1.295 | 1.014 | −22 % | |
| Passiver i alt | 4.301 | 4.768 | 5.118 | 6.852 | 6.492 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 2 kr. i 2021 til 3 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Thisted — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Thisted