Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Jyllandsvej 9, 7330 Brande · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1 | 1,1 | 1,1 | 1,2 | 0,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 0,6 % | 6,3 % | 11,4 % | 9,9 % | -16,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 82,1 % | 116,3 % | 149,3 % | 160,6 % | 88,1 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 15,2 % | 19,6 % | 45,8 % | 46,7 % | 14,7 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 3,8 % | 32 % | 25 % | 21,3 % | -112,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 183.271 kr. | 330.947 kr. | 610.134 kr. | 597.560 kr. | -268.456 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 15,2 % | 19,6 % | 45,8 % | 46,7 % | 14,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 84,8 % | 80,4 % | 54,2 % | 53,3 % | 85,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | 2,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 4.010.162 kr. i 2021 til 4.386.110 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.010 | 5.735 | 8.270 | 3.266 | 4.386 | +34 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 3.826.891 kr. i 2021 til 4.654.566 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.827 | 5.404 | 7.659 | 2.669 | 4.655 | +74 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 74.100 kr. i 2021 til -426.295 kr. i 2025 (−675 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 74 | 475 | 463 | 455 | -426 | −194 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 32.056 kr. i 2021 til -433.871 kr. i 2025 (−1453 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 32 | 402 | 413 | 448 | -434 | −197 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 24.956 kr. i 2021 til -338.453 kr. i 2025 (−1456 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 25 | 310 | 322 | 349 | -338 | −197 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.435 | 321 | 538 | 507 | 508 | +0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.435 | 321 | 538 | 507 | 508 | +0 % | |
| Varebeholdninger | 729 | 684 | 669 | 874 | 1.060 | +21 % | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | 50 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.909 | 4.617 | 2.282 | 3.002 | 1.538 | −49 % | |
| Aktiver i alt | 4.344 | 4.938 | 2.820 | 3.509 | 2.046 | −42 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 658.301 kr. i 2021 til 301.001 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 658 | 969 | 1.291 | 1.639 | 301 | −82 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 142.278 kr. i 2021 til 0 kr. i 2022 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 142 | 0 | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 3.543.674 kr. i 2021 til 1.745.015 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.544 | 3.969 | 1.529 | 1.869 | 1.745 | −7 % | |
| Passiver i alt | 4.344 | 4.938 | 2.820 | 3.509 | 2.046 | −42 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 7 | 6 | 6 | 6 | 7 | +17 % | |
11 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brande — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande