Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Lundsbjerg Industrivej 19, 6200 Aabenraa · Maskinforarbejdning af metal
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,1 | 1,1 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 2,7 % | 2,1 % | 13,5 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 101,2 % | 123,3 % | 134,5 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | — | 47,5 % | 35,4 % | 45,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 5,6 % | 5,8 % | 29,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 897.997 kr. | 1.049.855 kr. | 2.417.120 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 47,5 % | 35,4 % | 45,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 52,5 % | 64,6 % | 54,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | 14,5 % | 17,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 4.144.769 kr. i 2021 til 8.925.616 kr. i 2025 (+115 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.145 | 5.407 | 5.536 | 6.220 | 8.926 | +44 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.991.375 kr. i 2021 til 6.508.496 kr. i 2025 (+118 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.991 | 3.586 | 4.638 | 5.170 | 6.508 | +26 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 485.447 kr. i 2021 til 2.140.504 kr. i 2025 (+341 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 485 | 1.188 | 276 | 397 | 2.141 | +439 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 476.015 kr. i 2021 til 1.938.086 kr. i 2025 (+307 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 476 | 1.203 | 243 | 271 | 1.938 | +616 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 372.260 kr. i 2021 til 1.507.082 kr. i 2025 (+305 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 372 | 938 | 190 | 208 | 1.507 | +626 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.115 | 3.861 | 4.304 | 5.116 | 6.245 | +22 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.115 | 3.861 | 4.304 | 5.116 | 6.245 | +22 % | |
| Varebeholdninger | 569 | 1.298 | 940 | 1.102 | 1.419 | +29 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 533.435 kr. i 2021 til 636.734 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 533 | 0 | – | 583 | 637 | +9 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | 2.777 | 4.960 | 4.936 | −0 % | |
| Aktiver i alt | 7.492 | 8.950 | 7.081 | 10.076 | 11.182 | +11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 3.656.149 kr. i 2021 til 5.078.839 kr. i 2025 (+39 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.656 | 4.474 | 3.364 | 3.572 | 5.079 | +42 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 1.212.559 kr. i 2021 til 1.997.595 kr. i 2025 (+65 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.213 | 862 | 528 | 2.034 | 1.998 | −2 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 2.201.722 kr. i 2021 til 3.671.397 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.202 | 3.144 | 2.743 | 4.023 | 3.671 | −9 % | |
| Passiver i alt | 7.492 | 8.950 | 7.081 | 10.076 | 11.182 | +11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 7 kr. i 2021 til 15 kr. i 2025 (+114 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7 | 8 | 11 | 12 | 15 | +25 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aabenraa — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aabenraa