Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Klydevej 26, 7650 Bøvlingbjerg · Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,1 | 2,7 | 1,2 | 3,5 | 2,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -0,3 % | -0,1 % | -1,2 % | -1,8 % | -2,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 44,2 % | 38,7 % | 27,4 % | 23,5 % | 21 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 34,5 % | 34,5 % | 33,5 % | 31,8 % | 29,7 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | -0,8 % | -0,2 % | -3,5 % | -5,5 % | -7,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 56.923 kr. | 71.577 kr. | 30.929 kr. | 80.057 kr. | 64.294 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 34,3 % | 34,5 % | 33,5 % | 31,8 % | 29,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 65,5 % | 65,5 % | 66,5 % | 68,2 % | 70,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 29 % | 28 % | 13,9 % | 3,6 % | 2,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 56.923 kr. i 2021 til 64.294 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 57 | 72 | 31 | 80 | 64 | −20 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 30.278 kr. i 2021 til 41.289 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 30 | 45 | 4 | 57 | 41 | −28 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -19.019 kr. i 2021 til -136.757 kr. i 2025 (−619 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -19 | -4 | -73 | -113 | -137 | −21 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -14.615 kr. i 2021 til -106.720 kr. i 2025 (−630 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -15 | -3 | -59 | -88 | -107 | −21 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 7 | 4 | 0 | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.987 | 4.964 | 4.941 | 4.918 | 4.895 | −0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.995 | 4.968 | 4.941 | 4.918 | 4.895 | −0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 33.653 kr. i 2021 til 13.165 kr. i 2025 (−61 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 34 | 45 | 33 | 13 | 13 | −1 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 51 | 63 | 64 | 87 | 101 | +15 % | |
| Aktiver i alt | 5.046 | 5.031 | 5.006 | 5.006 | 4.996 | −0 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.739.792 kr. i 2021 til 1.483.345 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.740 | 1.737 | 1.678 | 1.590 | 1.483 | −7 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 3.190.137 kr. i 2021 til 3.033.088 kr. i 2025 (−5 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.190 | 3.132 | 3.092 | 3.044 | 3.033 | −0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 116.147 kr. i 2021 til 479.797 kr. i 2025 (+313 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 116 | 162 | 235 | 372 | 480 | +29 % | |
| Passiver i alt | 5.046 | 5.031 | 5.006 | 5.006 | 4.996 | −0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Bøvlingbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Lemvig