Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Mads Clausens Vej 26, 9800 Hjørring · Engroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,3 | 1,1 | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 18,2 % | 13,6 % | 7,8 % | 7 % | 1,6 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 292,4 % | 356 % | 338,7 % | 326,8 % | 513,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 65,8 % | 71,9 % | 70,5 % | 69,4 % | 80,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 27,7 % | 18,8 % | 11,1 % | 10,1 % | 2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 319.885 kr. | 269.026 kr. | 144.264 kr. | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 65,8 % | 71,9 % | 70,5 % | 69,4 % | 80,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 34,2 % | 28,1 % | 29,5 % | 30,6 % | 19,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 3 % | 93,6 % | 94,5 % | 97 % | 67,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.602.404 kr. i 2021 til 1.261.323 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.602 | 1.354 | 1.282 | 1.277 | 1.261 | −1 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.282.519 kr. i 2021 til 1.247.451 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.283 | 1.085 | 1.138 | 1.135 | 1.247 | +10 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 282.167 kr. i 2021 til 13.872 kr. i 2025 (−95 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 282 | 299 | 144 | 142 | 14 | −90 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 295.625 kr. i 2021 til 22.820 kr. i 2025 (−92 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 296 | 241 | 164 | 173 | 23 | −87 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 234.355 kr. i 2021 til 26.750 kr. i 2025 (−89 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 234 | 196 | 130 | 132 | 27 | −80 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Varebeholdninger | 268 | 279 | 275 | 190 | 178 | −6 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 13.117 kr. i 2021 til 216.501 kr. i 2025 (+1551 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 13 | 381 | 464 | 558 | 217 | −61 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.286 | 1.450 | 1.664 | 1.880 | 1.653 | −12 % | |
| Aktiver i alt | 1.286 | 1.450 | 1.664 | 1.880 | 1.653 | −12 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 845.987 kr. i 2021 til 1.331.340 kr. i 2025 (+57 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 846 | 1.042 | 1.172 | 1.305 | 1.331 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 439.682 kr. i 2021 til 321.664 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 440 | 407 | 491 | 575 | 322 | −44 % | |
| Passiver i alt | 1.286 | 1.450 | 1.664 | 1.880 | 1.653 | −12 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hjørring — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hjørring