Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Hovedvej A1 51, 6740 Bramming · Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 63,3 | 1,1 | 1 | 0,7 | 1,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 20,5 % | 1,2 % | -0,8 % | -9,9 % | 13,4 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 268,3 % | 218 % | 179,4 % | 129,1 % | 200 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 53,3 % | 56,7 % | 57,1 % | 54,7 % | 66,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 38,4 % | 2,1 % | -1,4 % | -18,1 % | 20,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 605.451 kr. | 783.002 kr. | 548.201 kr. | 127.287 kr. | 659.356 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 53,3 % | 56,7 % | 57,1 % | 54,7 % | 66,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 46,7 % | 43,3 % | 42,9 % | 45,3 % | 33,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 194,2 % | 168,7 % | 135,9 % | 87,8 % | 154,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.620.189 kr. i 2022 til 1.549.255 kr. i 2026 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.620 | 1.549 | 1.502 | 1.031 | 1.549 | +50 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.014.738 kr. i 2022 til 889.898 kr. i 2026 (−12 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.015 | 766 | 954 | 904 | 890 | −2 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.594.595 kr. i 2022 til 666.028 kr. i 2026 (−58 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.595 | 169 | -45 | -540 | 666 | +223 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.787.949 kr. i 2022 til 668.696 kr. i 2026 (−63 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.788 | 121 | -26 | -550 | 669 | +222 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.267.841 kr. i 2022 til 602.967 kr. i 2026 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.268 | 70 | -44 | -457 | 603 | +232 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.740 | 3.815 | 3.567 | 3.116 | 2.837 | −9 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 3 | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.740 | 3.815 | 3.569 | 3.116 | 2.837 | −9 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.778.332 kr. i 2022 til 1.278.544 kr. i 2026 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.778 | 1.500 | 1.409 | 1.014 | 1.279 | +26 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.457 | 1.938 | 1.860 | 1.491 | 1.654 | +11 % | |
| Aktiver i alt | 6.197 | 5.753 | 5.429 | 4.607 | 4.491 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 3.304.838 kr. i 2022 til 2.987.160 kr. i 2026 (−10 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.305 | 3.260 | 3.098 | 2.519 | 2.987 | +19 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.155.872 kr. i 2022 til 88.621 kr. i 2026 (−92 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.156 | 832 | 566 | 298 | 89 | −70 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 915.740 kr. i 2022 til 827.168 kr. i 2026 (−10 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 916 | 889 | 1.037 | 1.155 | 827 | −28 % | |
| Passiver i alt | 6.197 | 5.753 | 5.429 | 4.607 | 4.491 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 5 kr. i 2022 til 3 kr. i 2026 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5 | 3 | 4 | 3 | 3 | 0 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Bramming — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg