Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kalkbrænderiløbskaj 4, 2100 København Ø · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | -0,4 % | -0,4 % | -0,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 22,9 % | 41,8 % | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Soliditetsgrad | — | — | 90,4 % | 98,9 % | 100 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | -0,5 % | -0,4 % | -0,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 90,4 % | 98,9 % | 100 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 9,6 % | 1,1 % | 0 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 0,1 % | 6,5 % | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste | -50 | -50 | -50 | -50 | -50 | 0 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -51.020 kr. i 2021 til -51.250 kr. i 2025 (−0 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -51 | -51 | -50 | -51 | -51 | 0 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -39.796 kr. i 2021 til -39.975 kr. i 2025 (−0 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -40 | -40 | -39 | -40 | -40 | 0 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 8.537 | 10.151 | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | 8.537 | 10.151 | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | 10.434 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 999 kr. i 2021 til 1.249 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 0 | 1 | 7 | 1 | −82 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.689 | 5.509 | 191 | 46 | 10.471 | +22869 % | |
| Aktiver i alt | 3.689 | 5.509 | 8.728 | 10.197 | 10.471 | +3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 3.668.776 kr. i 2021 til 10.471.182 kr. i 2025 (+185 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.669 | 5.509 | 7.890 | 10.087 | 10.471 | +4 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 19.904 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 20 | 0 | 838 | 109 | 0 | −100 % | |
| Passiver i alt | 3.689 | 5.509 | 8.728 | 10.197 | 10.471 | +3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København Ø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København