Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Søndergården 7, 9640 Farsø · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,8 | 1,7 | 1,2 | 1,3 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 24,8 % | 40,1 % | 10,2 % | 11 % | 1,9 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 149,4 % | 202,2 % | 120,7 % | 127,1 % | 121,4 % | God | |
| Soliditetsgrad | 33,3 % | 52 % | 20,2 % | 21,7 % | 12,8 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 74,6 % | 77,2 % | 50,4 % | 50,8 % | 14,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.225.929 kr. | 2.238.450 kr. | 798.714 kr. | 840.409 kr. | 290.602 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 33,3 % | 52 % | 20,2 % | 21,7 % | 12,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 66,7 % | 48 % | 79,8 % | 78,3 % | 87,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 111,6 % | 86,8 % | 40,1 % | 5,1 % | 9,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 4.945.295 kr. i 2022 til 2.767.877 kr. i 2026 (−44 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.945 | 5.203 | 4.085 | 3.714 | 2.768 | −25 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.719.366 kr. i 2022 til 2.477.275 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.719 | 2.964 | 3.287 | 2.874 | 2.477 | −14 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.216.873 kr. i 2022 til 215.136 kr. i 2026 (−90 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.217 | 2.224 | 746 | 760 | 215 | −72 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.119.116 kr. i 2022 til 131.167 kr. i 2026 (−94 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.119 | 2.211 | 708 | 699 | 131 | −81 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.649.834 kr. i 2022 til 91.214 kr. i 2026 (−94 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.650 | 1.725 | 543 | 545 | 91 | −83 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 59 | 80 | 365 | 255 | 33 | −87 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 182 | 182 | 182 | 183 | 183 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 241 | 262 | 547 | 438 | 216 | −51 % | |
| Varebeholdninger | 245 | 245 | 245 | 245 | 245 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 4.777.983 kr. i 2022 til 367.258 kr. i 2026 (−92 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.778 | 1.735 | 1.591 | 182 | 367 | +102 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.398 | 4.039 | 4.794 | 4.513 | 4.589 | +2 % | |
| Aktiver i alt | 6.639 | 4.301 | 5.342 | 4.951 | 4.805 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 2.210.118 kr. i 2022 til 614.036 kr. i 2026 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.210 | 2.235 | 1.078 | 1.073 | 614 | −43 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 4.282.090 kr. i 2022 til 3.781.119 kr. i 2026 (−12 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.282 | 1.997 | 3.971 | 3.550 | 3.781 | +7 % | |
| Passiver i alt | 6.639 | 4.301 | 5.342 | 4.951 | 4.805 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 8 kr. i 2022 til 7 kr. i 2026 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8 | 10 | 10 | 8 | 7 | −13 % | |
11 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Farsø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Vesthimmerlands