Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Transitvej 4, 7100 Vejle · Udlejning og leasing af lastbiler
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,9 | 2,1 | 1,9 | 2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 17,5 % | 18,8 % | 17,3 % | 15,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 87,6 % | 6,9 % | 66,4 % | 74 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 48,8 % | 50,2 % | 47,1 % | 45,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 35,7 % | 37,5 % | 36,7 % | 33 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 6.027.608 kr. | 6.297.282 kr. | 7.148.788 kr. | 6.759.016 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 48,8 % | 50,2 % | 47,1 % | 45,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 51,2 % | 49,8 % | 52,9 % | 54,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 55,4 % | 2,2 % | 65,3 % | 69,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 5.522.752 kr. i 2021 til 6.936.900 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.523 | 6.028 | 6.297 | 7.149 | 6.937 | −3 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.637.501 kr. i 2021 til 3.255.609 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.638 | 2.914 | 3.289 | 3.442 | 3.256 | −5 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.622.443 kr. i 2021 til 3.241.346 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.622 | 2.917 | 3.187 | 3.442 | 3.241 | −6 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.045.516 kr. i 2021 til 2.523.275 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.046 | 2.275 | 2.486 | 2.685 | 2.523 | −6 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 10.176 | 9.769 | 12.904 | 11.017 | 11.756 | +7 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | 17 | 17 | 17 | 17 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 10.176 | 9.786 | 12.920 | 11.033 | 11.773 | +7 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 4.114.663 kr. i 2021 til 4.666.190 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.115 | 2.054 | 95 | 4.421 | 4.666 | +6 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.922 | 3.249 | 295 | 4.496 | 4.955 | +10 % | |
| Aktiver i alt | 15.098 | 13.035 | 13.215 | 15.529 | 16.728 | +8 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 8.090.732 kr. i 2021 til 7.635.363 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.091 | 6.366 | 6.628 | 7.312 | 7.635 | +4 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 3.754.582 kr. i 2021 til 2.070.918 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.755 | 2.879 | 1.995 | 1.104 | 2.071 | +88 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.159.434 kr. i 2021 til 6.696.732 kr. i 2025 (+112 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.159 | 3.710 | 4.284 | 6.768 | 6.697 | −1 % | |
| Passiver i alt | 15.098 | 13.035 | 13.215 | 15.529 | 16.728 | +8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejle — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.