Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hulbækvej 47, 8830 Tjele · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,2 | 3,4 | 3 | 3,8 | 3,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,4 % | 6,4 % | 5,9 % | 5,6 % | 5,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 939,3 % | 476,8 % | 507,3 % | 591,9 % | 530,4 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 13,3 % | 14,8 % | 20,3 % | 23,3 % | 28,1 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 17,9 % | 43,3 % | 29 % | 24 % | 20,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 517.730 kr. | 835.531 kr. | 794.653 kr. | 854.415 kr. | 894.796 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 13,3 % | 14,8 % | 20,3 % | 23,3 % | 28,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 86,7 % | 85,2 % | 79,7 % | 76,7 % | 71,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 876,6 % | 25,1 % | 23,6 % | 69,7 % | 127,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 517.730 kr. i 2021 til 894.796 kr. i 2025 (+73 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 518 | 836 | 795 | 854 | 895 | +5 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 280.945 kr. i 2021 til 667.652 kr. i 2025 (+138 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 281 | 592 | 531 | 631 | 668 | +6 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 168.213 kr. i 2021 til 644.637 kr. i 2025 (+283 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 168 | 581 | 537 | 587 | 645 | +10 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 130.647 kr. i 2021 til 502.170 kr. i 2025 (+284 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 131 | 443 | 419 | 457 | 502 | +10 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.522 | 4.035 | 3.771 | 5.155 | 4.928 | −4 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.522 | 4.035 | 3.771 | 5.155 | 4.928 | −4 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.774.123 kr. i 2021 til 870.588 kr. i 2025 (−69 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.774 | 151 | 155 | 352 | 871 | +147 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.973 | 2.874 | 3.341 | 2.988 | 3.610 | +21 % | |
| Aktiver i alt | 5.494 | 6.908 | 7.112 | 8.142 | 8.538 | +5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 729.828 kr. i 2021 til 2.400.651 kr. i 2025 (+229 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 730 | 1.023 | 1.442 | 1.898 | 2.401 | +26 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 4.267.619 kr. i 2021 til 5.280.882 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.268 | 5.036 | 4.800 | 5.535 | 5.281 | −5 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 316.473 kr. i 2021 til 680.614 kr. i 2025 (+115 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 316 | 603 | 659 | 505 | 681 | +35 % | |
| Passiver i alt | 5.494 | 6.908 | 7.112 | 8.142 | 8.538 | +5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
21 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Tjele — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg