Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Birkerød Kongevej 100A, 3460 Birkerød · Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 1,3 | 0,9 | 1,2 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 23,6 % | 22,5 % | -8,9 % | 9,9 % | 16,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 49,8 % | 87,6 % | 76,6 % | 94,4 % | 114,2 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 10,8 % | 31,3 % | 25,2 % | 33,5 % | 41,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 218,8 % | 71,9 % | -35,3 % | 29,6 % | 38,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 191.685 kr. | 210.556 kr. | -30.811 kr. | 94.367 kr. | 181.258 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 10,8 % | 31,3 % | 25,2 % | 33,5 % | 41,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 89,2 % | 68,7 % | 74,8 % | 66,5 % | 58,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 19,6 % | 65 % | 51,1 % | 75,5 % | 82,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 660.525 kr. i 2021 til 766.769 kr. i 2025 (+16 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 661 | 706 | 539 | 644 | 767 | +19 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 468.840 kr. i 2021 til 585.511 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 469 | 495 | 570 | 550 | 586 | +6 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 158.311 kr. i 2021 til 167.748 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 158 | 177 | -39 | 86 | 168 | +95 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 142.181 kr. i 2021 til 156.030 kr. i 2025 (+10 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 142 | 164 | -49 | 76 | 156 | +106 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 104.424 kr. i 2021 til 112.965 kr. i 2025 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 104 | 122 | -44 | 53 | 113 | +113 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 59 | 25 | 17 | 9 | 46 | +429 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 187 | 191 | 196 | 190 | 188 | −1 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 246 | 216 | 213 | 198 | 234 | +18 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 77.482 kr. i 2021 til 334.266 kr. i 2025 (+331 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 77 | 242 | 190 | 268 | 334 | +25 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 197 | 326 | 286 | 335 | 462 | +38 % | |
| Aktiver i alt | 443 | 543 | 499 | 533 | 696 | +31 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 47.732 kr. i 2021 til 291.599 kr. i 2025 (+511 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 48 | 170 | 126 | 179 | 292 | +63 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 395.109 kr. i 2021 til 404.482 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 395 | 373 | 373 | 355 | 404 | +14 % | |
| Passiver i alt | 443 | 543 | 499 | 533 | 696 | +31 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Birkerød — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Rudersdal