Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Torsmarken 5A, 7860 Spøttrup · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 4,9 % | 0,5 % | 1 % | -0,3 % | 1,5 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 344,8 % | 476,5 % | 142,5 % | 147,4 % | 266 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 83,2 % | 83,9 % | 83,3 % | 83,2 % | 91,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 5,9 % | 0,6 % | 1,2 % | -0,3 % | 1,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 83,2 % | 83,9 % | 83,3 % | 83,2 % | 91,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 16,8 % | 16,1 % | 16,7 % | 16,8 % | 8,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 14,6 % | 65,3 % | 7,5 % | 16,7 % | 35,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -42.987 kr. i 2022 til -47.523 kr. i 2026 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -43 | -39 | -105 | -59 | -48 | +19 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 603.134 kr. i 2023 til 606.944 kr. i 2026 (+1 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 603 | 555 | 303 | 607 | +100 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 3.029.714 kr. i 2022 til 848.616 kr. i 2026 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.030 | 462 | 754 | -265 | 849 | +421 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 2.820.438 kr. i 2022 til 787.616 kr. i 2026 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.820 | 275 | 554 | -147 | 788 | +637 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 24.882 | 14.192 | 44.061 | 43.078 | 41.477 | −4 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 24.982 | 14.292 | 44.161 | 43.178 | 41.477 | −4 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.362.806 kr. i 2022 til 1.526.047 kr. i 2026 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.363 | 5.810 | 702 | 1.594 | 1.526 | −4 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 32.143 | 42.426 | 13.357 | 14.094 | 11.355 | −19 % | |
| Aktiver i alt | 57.124 | 56.719 | 57.518 | 57.272 | 52.832 | −8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 47.510.341 kr. i 2022 til 48.417.431 kr. i 2026 (+2 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 47.510 | 47.593 | 47.940 | 47.624 | 48.417 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 9.321.120 kr. i 2022 til 4.268.232 kr. i 2026 (−54 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 9.321 | 8.903 | 9.375 | 9.563 | 4.268 | −55 % | |
| Passiver i alt | 57.124 | 56.719 | 57.518 | 57.272 | 52.832 | −8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2022 til 1 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Spøttrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.