Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Axel Kiers Vej 44, 8270 Højbjerg · Detailhandel med motorkøretøjer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,9 | 2,2 | 4,2 | 4,2 | 5,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 0,1 % | 0,5 % | 2,7 % | 2,1 % | 4,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,2 % | 5,6 % | 8,4 % | 5,4 % | 8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 3 % | 3,5 % | 6,2 % | 8,5 % | 13,1 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 2,8 % | 13 % | 43,9 % | 24,2 % | 34,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 186.875 kr. | 226.208 kr. | 413.109 kr. | 405.660 kr. | 509.233 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 3 % | 3,5 % | 6,2 % | 8,5 % | 13,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 97 % | 96,5 % | 93,8 % | 91,5 % | 86,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 1,7 % | 3,9 % | 7,6 % | 4,9 % | 8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 186.875 kr. i 2021 til 509.233 kr. i 2025 (+172 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 187 | 226 | 413 | 406 | 509 | +26 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 89.523 kr. i 2021 til 411.877 kr. i 2025 (+360 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 90 | 124 | 316 | 308 | 412 | +34 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 5.469 kr. i 2021 til 277.697 kr. i 2025 (+4978 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5 | 29 | 175 | 131 | 278 | +111 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 4.237 kr. i 2021 til 216.625 kr. i 2025 (+5013 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4 | 23 | 137 | 100 | 217 | +117 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5.032 | 4.907 | 4.810 | 4.712 | 4.615 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.032 | 4.907 | 4.810 | 4.712 | 4.615 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 47.955 kr. i 2021 til 196.149 kr. i 2025 (+309 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 48 | 111 | 211 | 127 | 196 | +55 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 89 | 158 | 232 | 139 | 196 | +41 % | |
| Aktiver i alt | 5.121 | 5.065 | 5.041 | 4.852 | 4.811 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 152.214 kr. i 2021 til 628.137 kr. i 2025 (+313 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 152 | 175 | 312 | 412 | 628 | +53 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 2.064.479 kr. i 2021 til 1.512.982 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.064 | 1.931 | 1.810 | 1.661 | 1.513 | −9 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 2.786.289 kr. i 2021 til 2.466.897 kr. i 2025 (−11 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.786 | 2.821 | 2.760 | 2.597 | 2.467 | −5 % | |
| Passiver i alt | 5.121 | 5.065 | 5.041 | 4.852 | 4.811 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | – | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Højbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus