Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Tjørntvedvej 19, 4295 Stenlille · Udlejning og leasing af entreprenørmateriel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | -0,1 | — | 0,3 | — | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -17,3 % | -9,4 % | 25,3 % | 13,3 % | 27,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | 81,6 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 97,3 % | 97,4 % | 97,6 % | 97,9 % | 67,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -17,8 % | -9,7 % | 25,9 % | 13,6 % | 40,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -6.362 kr. | 4.801 kr. | 12.809 kr. | -1.806 kr. | 45.347 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 97,3 % | 97,4 % | 97,6 % | 97,9 % | 67,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 2,7 % | 2,6 % | 2,4 % | 2,1 % | 32,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | >999 % | 719,6 % | 989,9 % | 28 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -6.362 kr. i 2021 til 45.347 kr. i 2025 (+813 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -6 | 5 | 13 | -2 | 45 | +2611 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -97.057 kr. i 2021 til 11.686 kr. i 2025 (+112 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -97 | 5 | -37 | -2 | 12 | +747 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -122.371 kr. i 2021 til 345.246 kr. i 2025 (+382 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -122 | -44 | 136 | 78 | 345 | +341 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -101.134 kr. i 2021 til 344.329 kr. i 2025 (+440 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -101 | -45 | 143 | 77 | 344 | +346 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 50 | 50 | 0 | – | 381 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 166 | 116 | 283 | 205 | 544 | +165 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 216 | 166 | 283 | 205 | 925 | +351 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 240.301 kr. i 2021 til 113.849 kr. i 2025 (−53 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 240 | 177 | 98 | 123 | 114 | −7 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 369 | 313 | 281 | 374 | 331 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 585 | 479 | 564 | 579 | 1.257 | +117 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 569.347 kr. i 2021 til 843.594 kr. i 2025 (+48 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 569 | 467 | 551 | 567 | 844 | +49 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 15.791 kr. i 2021 til 406.292 kr. i 2025 (+2473 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 16 | 12 | 14 | 12 | 406 | +3177 % | |
| Passiver i alt | 585 | 479 | 564 | 579 | 1.257 | +117 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Stenlille — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.