Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Vestervangsparken 18, 4550 Asnæs · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 0,9 | 1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 8,5 % | -32,3 % | 5,4 % | 14,6 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 182,2 % | 151,8 % | 168,3 % | 195,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 49,2 % | 37,6 % | 40,6 % | 49,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 17,3 % | -85,9 % | 13,2 % | 29,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 82.466 kr. | -100.775 kr. | 44.328 kr. | 62.486 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 49,2 % | 37,6 % | 40,6 % | 49,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 50,8 % | 62,4 % | 59,4 % | 50,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 182,2 % | 146,7 % | 159,9 % | 125,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 929.943 kr. i 2022 til 661.475 kr. i 2025 (−29 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 930 | 832 | 791 | 661 | −16 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 847.477 kr. i 2022 til 597.039 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 847 | 933 | 746 | 597 | −20 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 62.398 kr. i 2022 til 62.486 kr. i 2025 (+0 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 62 | -121 | 24 | 62 | +156 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 59.850 kr. i 2022 til 53.161 kr. i 2025 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 60 | -122 | 22 | 53 | +146 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 45.574 kr. i 2022 til 67.998 kr. i 2025 (+49 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 46 | -122 | 22 | 68 | +215 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 40 | 20 | 0 | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 8 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 40 | 20 | 0 | 8 | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | 3 | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 495.950 kr. i 2022 til 294.290 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 496 | 346 | 383 | 294 | −23 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 496 | 358 | 403 | 457 | +13 % | |
| Aktiver i alt | 536 | 378 | 403 | 465 | +15 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 263.799 kr. i 2022 til 231.534 kr. i 2025 (−12 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 264 | 142 | 164 | 232 | +42 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 272.167 kr. i 2022 til 233.786 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 272 | 236 | 240 | 234 | −2 % | |
| Passiver i alt | 536 | 378 | 403 | 465 | +15 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 1 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Asnæs — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odsherred