God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kjeldsbjergvej 11, 8520 Lystrup · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 35,2 % | 39 % | 43,1 % | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | 1,7 % | 1,2 % | 0,7 % | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1 | 1 | 0,9 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5,6 % | 1,8 % | -3 % | -21,9 % | 23,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 88,8 % | 158,4 % | 199,6 % | 172,1 % | 148,4 % | God | |
| Soliditetsgrad | 32,5 % | 48,7 % | 58,5 % | 41,9 % | 32,6 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 17,4 % | 3,6 % | -5,2 % | -52,2 % | 70,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 184.510 kr. | 161.394 kr. | 147.989 kr. | -10.696 kr. | 237.874 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 32,5 % | 48,7 % | 58,5 % | 41,9 % | 32,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 67,5 % | 51,3 % | 41,5 % | 58,1 % | 67,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 24 % | 0 % | 0 % | 4,3 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🔴Nettoomsætning faldt fra 4.080.304 kr. i 2021 til 2.534.412 kr. i 2023 (−38 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.080 | 2.545 | 2.534 | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.436.155 kr. i 2021 til 676.439 kr. i 2025 (−53 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.436 | 993 | 1.091 | 754 | 676 | −10 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.251.645 kr. i 2021 til 438.565 kr. i 2025 (−65 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.252 | 832 | 943 | 764 | 439 | −43 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 70.623 kr. i 2021 til 237.874 kr. i 2025 (+237 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 71 | 30 | 17 | -92 | 238 | +359 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 63.857 kr. i 2021 til 228.397 kr. i 2025 (+258 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 64 | 18 | 8 | -100 | 228 | +329 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 48.435 kr. i 2021 til 195.618 kr. i 2025 (+304 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 48 | 10 | -14 | -94 | 196 | +307 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 344 | 212 | 81 | 0 | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 344 | 212 | 81 | 0 | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 138.969 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 139 | 0 | 0 | 11 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 514 | 382 | 389 | 431 | 847 | +96 % | |
| Aktiver i alt | 858 | 594 | 470 | 431 | 847 | +96 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 278.915 kr. i 2021 til 276.304 kr. i 2025 (−1 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 279 | 289 | 275 | 181 | 276 | +53 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2021 til 63.928 kr. i 2022. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 64 | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 578.854 kr. i 2021 til 571.101 kr. i 2025 (−1 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 579 | 241 | 195 | 251 | 571 | +128 % | |
| Passiver i alt | 858 | 594 | 470 | 431 | 847 | +96 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Lystrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus