God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Hindbærkrattet 89, 8850 Bjerringbro · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 30,8 % | 1,1 % | 6,5 % | 14,1 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 68,2 % | 0 % | 0 % | 0,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 95,2 % | 16,7 % | 23,2 % | 37,2 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 32,4 % | 6,7 % | 28,1 % | 37,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 95,2 % | 16,7 % | 23,2 % | 37,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 4,8 % | 83,3 % | 76,8 % | 62,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 67,6 % | 0 % | — | 0,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -2.250 kr. i 2022 til -3.668 kr. i 2026 (−63 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -2 | -3 | -4 | -6 | -4 | +38 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 179 kr. i 2022 til 63.817 kr. i 2026 (+35552 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 32 | 5 | 29 | 64 | +117 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 179 kr. i 2022 til 63.817 kr. i 2026 (+35552 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 32 | 5 | 29 | 64 | +117 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 100 | 100 | 452 | 452 | 452 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 100 | 100 | 452 | 452 | 452 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 11.485 kr. i 2022 til 1.193 kr. i 2026 (−90 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 11 | 3 | 0 | – | 1 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 12 | 3 | 0 | 0 | 1 | +3977 % | |
| Aktiver i alt | 112 | 103 | 452 | 452 | 453 | +0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 106.580 kr. i 2022 til 168.790 kr. i 2026 (+58 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 107 | 98 | 76 | 105 | 169 | +61 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 4.935 kr. i 2022 til 284.433 kr. i 2026 (+5664 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 5 | 5 | 377 | 347 | 284 | −18 % | |
| Passiver i alt | 112 | 103 | 452 | 452 | 453 | +0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Bjerringbro — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg