Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Over Hadstenvej 29, 8370 Hadsten · Detailhandel med motorkøretøjer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 4,9 | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | 3,8 % | 42,8 % | 64,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 39,8 % | 598,3 % | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Soliditetsgrad | — | — | 24,5 % | 83,3 % | 100 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 15,6 % | 51,4 % | 64,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 155.120 kr. | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 24,5 % | 83,3 % | 100 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 75,5 % | 16,7 % | 0 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 39,8 % | 18,8 % | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 174.617 kr. i 2021 til 28.830 kr. i 2025 (−83 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 175 | 159 | 155 | 513 | 29 | −94 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 127.548 kr. i 2022 til 28.830 kr. i 2025 (−77 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 128 | 124 | 513 | 29 | −94 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 94.031 kr. i 2021 til 42.617 kr. i 2025 (−55 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 94 | 83 | 82 | 513 | 43 | −92 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 71.835 kr. i 2021 til 33.069 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 72 | 63 | 62 | 420 | 33 | −92 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.635 | 1.604 | 1.541 | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | 1.604 | 1.541 | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 45.072 kr. i 2021 til 30.889 kr. i 2024 (−31 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 45 | 84 | 82 | 31 | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 84 | 82 | 982 | 51 | −95 % | |
| Aktiver i alt | 1.680 | 1.687 | 1.623 | 982 | 51 | −95 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 191.176 kr. i 2021 til 51.324 kr. i 2025 (−73 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 191 | 254 | 398 | 818 | 51 | −94 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.237.813 kr. i 2022 til 1.019.413 kr. i 2023 (−18 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 1.238 | 1.019 | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 195.481 kr. i 2022 til 164.208 kr. i 2024 (−16 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 195 | 205 | 164 | – | – | |
| Passiver i alt | 1.680 | 1.687 | 1.623 | 982 | 51 | −95 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hadsten — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov