Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Innannguaq 12, 3900 Nuuk · Arkitektaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 0,9 | 1,1 | 0,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 30,7 % | -13,9 % | 5 % | -34,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 154,3 % | 77,7 % | 154,5 % | 65,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 36,3 % | 41,7 % | 46,5 % | 42,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 84,5 % | -33,3 % | 10,7 % | -82,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | -84.856 kr. | 273.396 kr. | -87.117 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 36,3 % | 41,7 % | 46,5 % | 42,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 63,7 % | 58,3 % | 53,5 % | 57,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 69,9 % | 0 % | 6 % | 11 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.687.479 kr. i 2021 til 2.754.574 kr. i 2025 (+63 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.687 | 4.095 | 1.809 | 2.632 | 2.755 | +5 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.795.240 kr. i 2021 til 2.841.691 kr. i 2025 (+58 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.795 | 3.206 | 1.894 | 2.358 | 2.842 | +21 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -107.761 kr. i 2021 til -234.574 kr. i 2025 (−118 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -108 | 889 | -232 | 126 | -235 | −286 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -108.523 kr. i 2021 til -256.213 kr. i 2025 (−136 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -109 | 888 | -253 | 93 | -256 | −377 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -79.897 kr. i 2021 til -293.298 kr. i 2025 (−267 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -80 | 653 | -193 | 69 | -293 | −522 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | 857 | 710 | 563 | −21 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 36 | 36 | 0 | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 36 | 36 | 857 | 710 | 563 | −21 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 175.989 kr. i 2021 til 46.331 kr. i 2025 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 176 | 947 | 0 | 26 | 46 | +75 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 307 | 2.092 | 534 | 687 | 277 | −60 % | |
| Aktiver i alt | 343 | 2.128 | 1.391 | 1.397 | 840 | −40 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 120.107 kr. i 2021 til 355.945 kr. i 2025 (+196 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 120 | 773 | 580 | 649 | 356 | −45 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2021 til 61.895 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | – | 124 | 303 | 62 | −80 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 223.071 kr. i 2021 til 422.056 kr. i 2025 (+89 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 223 | 1.356 | 687 | 444 | 422 | −5 % | |
| Passiver i alt | 343 | 2.128 | 1.391 | 1.397 | 840 | −40 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 3 kr. i 2021 til 2 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuuk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq