Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Stilbjergvej 86B, 6800 Varde · Fremstilling af landbrugs- og skovbrugsmaskiner
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,2 | 0,4 | 1,3 | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 4,9 % | -37 % | 15,2 % | -1,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 152,5 % | 112,7 % | 139,4 % | 130,8 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | 17,7 % | -12,3 % | 28,2 % | 23,5 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 27,8 % | 300,8 % | 53,9 % | -7,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 497.902 kr. | -1.612.911 kr. | 753.312 kr. | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 17,7 % | -12,3 % | 28,2 % | 23,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 82,3 % | 112,3 % | 71,8 % | 76,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0,2 % | 0,2 % | 0,1 % | 0,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.484.043 kr. i 2021 til 2.796.484 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.484 | 2.971 | 1.280 | 3.032 | 2.796 | −8 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.147.415 kr. i 2021 til 2.791.604 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.147 | 2.473 | 2.893 | 2.278 | 2.792 | +23 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 243.053 kr. i 2021 til 4.880 kr. i 2025 (−98 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 243 | 457 | -1.617 | 753 | 5 | −99 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 223.436 kr. i 2021 til -77.701 kr. i 2025 (−135 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 223 | 423 | -1.767 | 598 | -78 | −113 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 158.228 kr. i 2021 til -77.701 kr. i 2025 (−149 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 158 | 328 | -1.767 | 598 | -78 | −113 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 45 | 4 | 0 | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 45 | 4 | 0 | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 3.196 | 5.787 | 4.378 | 3.434 | 3.949 | +15 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 8.501 kr. i 2021 til 20.481 kr. i 2025 (+141 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 9 | 7 | 7 | 3 | 20 | +613 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.679 | 6.640 | 4.778 | 3.934 | 4.393 | +12 % | |
| Aktiver i alt | 3.724 | 6.645 | 4.778 | 3.934 | 4.393 | +12 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 851.622 kr. i 2021 til 1.033.231 kr. i 2025 (+21 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 852 | 1.179 | -587 | 1.111 | 1.033 | −7 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.137.605 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.138 | 1.112 | 1.124 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.734.694 kr. i 2021 til 3.359.832 kr. i 2025 (+94 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.735 | 4.354 | 4.241 | 2.823 | 3.360 | +19 % | |
| Passiver i alt | 3.724 | 6.645 | 4.778 | 3.934 | 4.393 | +12 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 6 | 7 | 7 | 6 | 6 | 0 % | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Varde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.