Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Møgelgårdvej 3, 6893 Hemmet · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 2 | 1,8 | 2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 0,2 % | -0 % | 0,6 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 0,7 % | 6,2 % | 8,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | — | 20,5 % | 19,4 % | 20,4 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 1 % | -0,2 % | 2,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 830.085 kr. | 731.467 kr. | 810.251 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 20,5 % | 19,4 % | 20,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 79,5 % | 80,6 % | 79,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | 1,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 568.132 kr. i 2021 til 810.251 kr. i 2025 (+43 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 568 | 751 | 830 | 731 | 810 | +11 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 235.819 kr. i 2021 til 413.192 kr. i 2025 (+75 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 236 | 346 | 416 | 320 | 413 | +29 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 13.502 kr. i 2021 til 107.720 kr. i 2025 (+698 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 14 | 51 | 36 | -6 | 108 | +1912 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -94.465 kr. i 2021 til 83.937 kr. i 2025 (+189 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -94 | 40 | 28 | -5 | 84 | +1952 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 14.396 | 13.991 | 13.941 | 14.449 | 14.052 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 14.396 | 13.991 | 13.941 | 14.449 | 14.052 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | 285 | 285 | 0 % | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | 92 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 30 | 71 | 32 | 327 | 419 | +28 % | |
| Aktiver i alt | 14.426 | 14.062 | 13.974 | 14.776 | 14.470 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.801.346 kr. i 2021 til 2.948.821 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.801 | 2.841 | 2.869 | 2.865 | 2.949 | +3 % | |
| Langfristet gæld i alt | 6.000 | 6.000 | 6.000 | 6.000 | 6.000 | 0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 4.976.537 kr. i 2021 til 4.907.863 kr. i 2025 (−1 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.977 | 4.581 | 4.477 | 5.297 | 4.908 | −7 % | |
| Passiver i alt | 14.426 | 14.062 | 13.974 | 14.776 | 14.470 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hemmet — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ringkøbing-Skjern