Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Platanvej 14, 9700 Brønderslev · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 31,2 % | 26,3 % | 25,2 % | 20,8 % | 25,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 262 % | 251,8 % | 226,1 % | 215,9 % | 306,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 61,8 % | 60,3 % | 55,8 % | 53,7 % | 67,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 50,4 % | 43,7 % | 45,3 % | 38,8 % | 37,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 61,8 % | 60,3 % | 55,8 % | 53,7 % | 67,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 38,2 % | 39,7 % | 44,2 % | 46,3 % | 32,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 49,6 % | 35,3 % | 106,9 % | 121,8 % | 302 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 470.660 kr. i 2021 til 581.538 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 471 | 488 | 581 | 559 | 582 | +4 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 42.915 kr. i 2021 til 38.000 kr. i 2025 (−11 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 43 | 34 | 37 | 42 | 38 | −10 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 427.745 kr. i 2021 til 543.538 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 428 | 454 | 544 | 517 | 544 | +5 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 418.522 kr. i 2021 til 531.427 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 419 | 445 | 524 | 490 | 531 | +8 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 326.386 kr. i 2021 til 414.431 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 326 | 347 | 408 | 382 | 414 | +9 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 398 | 492 | 591 | 469 | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 198.105 kr. i 2021 til 1.607.453 kr. i 2025 (+711 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 198 | 185 | 764 | 1.033 | 1.607 | +56 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.046 | 1.316 | 1.617 | 1.832 | 1.630 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 1.046 | 1.316 | 1.617 | 1.832 | 1.630 | −11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 646.961 kr. i 2021 til 1.097.646 kr. i 2025 (+70 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 647 | 793 | 902 | 983 | 1.098 | +12 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 399.400 kr. i 2021 til 532.241 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 399 | 523 | 715 | 848 | 532 | −37 % | |
| Passiver i alt | 1.046 | 1.316 | 1.617 | 1.832 | 1.630 | −11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brønderslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Brønderslev