Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Årnakke 33, 7900 Nykøbing M · Detailhandel med motorcykler samt reservedele og tilbehør dertil
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,8 | 0,7 | 1,2 | 0,2 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -2,5 % | -5,8 % | 0 % | -13,1 % | 0,6 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 122,6 % | 117,1 % | 209,3 % | 204,2 % | 243,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 24 % | 20,5 % | 22,7 % | 14,7 % | 17,2 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | -10,4 % | -28,2 % | 0,1 % | -88,9 % | 3,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -393.962 kr. | -855.062 kr. | 760.209 kr. | -2.099.959 kr. | 1.071.339 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 24 % | 20,5 % | 22,7 % | 14,7 % | 17,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 76 % | 79,5 % | 77,3 % | 85,3 % | 82,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 1,1 % | 0,6 % | 1,9 % | 2,8 % | 1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.858.546 kr. i 2021 til 4.402.513 kr. i 2025 (+54 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.859 | 2.571 | 3.880 | 748 | 4.403 | +488 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 3.252.508 kr. i 2021 til 3.331.174 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.253 | 3.426 | 3.120 | 2.848 | 3.331 | +17 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -543.552 kr. i 2021 til 930.764 kr. i 2025 (+271 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -544 | -1.012 | 605 | -2.261 | 931 | +141 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -779.861 kr. i 2021 til 169.411 kr. i 2025 (+122 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -780 | -1.606 | 35 | -2.749 | 169 | +106 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -608.221 kr. i 2021 til 94.915 kr. i 2025 (+116 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -608 | -1.284 | 4 | -2.147 | 95 | +104 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.164 | 1.028 | 942 | 782 | 684 | −13 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 500 | 500 | 288 | 288 | 288 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.664 | 1.528 | 1.230 | 1.070 | 972 | −9 % | |
| Varebeholdninger | 20.654 | 19.416 | 16.471 | 12.856 | 12.039 | −6 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 195.295 kr. i 2021 til 54.041 kr. i 2025 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 195 | 114 | 169 | 208 | 54 | −74 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 22.640 | 20.756 | 18.830 | 15.372 | 13.652 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 24.304 | 22.284 | 20.060 | 16.441 | 14.624 | −11 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 5.841.354 kr. i 2021 til 2.509.261 kr. i 2025 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.841 | 4.558 | 4.562 | 2.414 | 2.509 | +4 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | 6.500 | 6.500 | 6.500 | 0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 18.462.184 kr. i 2021 til 5.614.511 kr. i 2025 (−70 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 18.462 | 17.726 | 8.998 | 7.527 | 5.615 | −25 % | |
| Passiver i alt | 24.304 | 22.284 | 20.060 | 16.441 | 14.624 | −11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 10 kr. i 2021 til 9 kr. i 2025 (−10 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 10 | 10 | 10 | 8 | 9 | +13 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nykøbing M — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.