Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Lysningen 2, 8960 Randers SØ · Finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | 15,9 % | 17,7 % | 19,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 93,7 % | 93,2 % | 95,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 17 % | 19 % | 20,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 93,7 % | 93,2 % | 95,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 6,3 % | 6,8 % | 4,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | >999 % | >999 % | 879 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -6.667 kr. i 2021 til -9.637 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -7 | -6 | -6 | -7 | -10 | −32 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -6.667 kr. i 2021 til -9.637 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -7 | -6 | -6 | -7 | -10 | −32 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 730.471 kr. i 2021 til 1.194.295 kr. i 2025 (+63 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 730 | 768 | 670 | 910 | 1.194 | +31 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 733.903 kr. i 2021 til 1.164.804 kr. i 2025 (+59 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 734 | 770 | 671 | 899 | 1.165 | +30 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.306 | 1.483 | 1.559 | 1.920 | 2.393 | +25 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.306 | 1.483 | 1.559 | 1.920 | 2.393 | +25 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.148.391 kr. i 2021 til 33.148 kr. i 2025 (−97 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.148 | 1.689 | 2.234 | 2.672 | 33 | −99 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.500 | 2.189 | 2.651 | 3.151 | 3.671 | +16 % | |
| Aktiver i alt | 2.806 | 3.672 | 4.210 | 5.072 | 6.063 | +20 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.731.900 kr. i 2021 til 5.769.852 kr. i 2025 (+111 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.732 | 3.389 | 3.946 | 4.727 | 5.770 | +22 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 181.098 kr. i 2022 til 289.624 kr. i 2025 (+60 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 181 | 150 | 207 | 290 | +40 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 74.010 kr. i 2021 til 3.771 kr. i 2025 (−95 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 74 | 102 | 114 | 138 | 4 | −97 % | |
| Passiver i alt | 2.806 | 3.672 | 4.210 | 5.072 | 6.063 | +20 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Randers SØ — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Randers