Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Lilleholm 56, 2670 Greve · Tandlægers aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1 | 0,9 | 1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 40,2 % | 6,9 % | -22,4 % | 9,1 % | 25,6 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | — | — | 179,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 37,2 % | 40,6 % | 16,3 % | 23,8 % | 44,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 108 % | 16,9 % | -137,4 % | 38,1 % | 57,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 448.748 kr. | 90.350 kr. | -170.624 kr. | 97.207 kr. | 315.746 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 37,2 % | 40,6 % | 16,3 % | 23,8 % | 44,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 62,8 % | 59,4 % | 83,7 % | 76,2 % | 55,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | 159,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.703.910 kr. i 2021 til 2.943.713 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.704 | 2.903 | 2.617 | 2.772 | 2.944 | +6 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.255.162 kr. i 2021 til 2.627.967 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.255 | 2.812 | 2.788 | 2.675 | 2.628 | −2 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 432.406 kr. i 2021 til 302.772 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 432 | 70 | -184 | 84 | 303 | +261 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 426.975 kr. i 2021 til 295.569 kr. i 2025 (−31 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 427 | 65 | -186 | 83 | 296 | +254 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 333.294 kr. i 2021 til 230.393 kr. i 2025 (−31 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 333 | 51 | -145 | 65 | 230 | +255 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 4 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 4 | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | 35 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 528.222 kr. i 2021 til 798.124 kr. i 2025 (+51 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 528 | 512 | 459 | 521 | 798 | +53 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | – | – | 897 | – | |
| Aktiver i alt | 829 | 742 | 646 | 717 | 901 | +26 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 308.527 kr. i 2021 til 400.702 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 309 | 301 | 105 | 170 | 401 | +135 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt | – | – | – | – | 500 | – | |
| Passiver i alt | 829 | 742 | 646 | 717 | 901 | +26 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 7 kr. i 2022 til 5 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 7 | 6 | 6 | 5 | −5 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Greve — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.