Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Himmerlandsgade 68, 9600 Aars · Tandlægers aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 2,4 | 1,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 294,7 % | 267,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 341,9 % | 147,5 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | — | 76,2 % | 44,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 386,8 % | 606,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 5.969.132 kr. | 4.866.957 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 76,2 % | 44,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 23,8 % | 55,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 219,3 % | 89,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 8.591.265 kr. i 2021 til 10.387.687 kr. i 2024 (+21 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.591 | 9.513 | 10.209 | 10.388 | +2 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 4.012.652 kr. i 2021 til 5.520.730 kr. i 2024 (+38 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.013 | 4.256 | 4.240 | 5.521 | +30 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 4.558.164 kr. i 2021 til 4.806.854 kr. i 2024 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.558 | 5.229 | 5.926 | 4.807 | −19 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 4.545.739 kr. i 2021 til 4.814.276 kr. i 2024 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.546 | 5.227 | 5.934 | 4.814 | −19 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 4.545.739 kr. i 2021 til 4.814.276 kr. i 2024 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.546 | 5.227 | 5.934 | 4.814 | −19 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 140 | 221 | 329 | 269 | −18 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 46 | 46 | 46 | 46 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 186 | 267 | 375 | 315 | −16 % | |
| Varebeholdninger | 59 | 61 | 63 | 45 | −28 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.865.867 kr. i 2021 til 899.380 kr. i 2024 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.866 | 1.146 | 1.051 | 899 | −14 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.341 | 1.767 | 1.638 | 1.485 | −9 % | |
| Aktiver i alt | 2.526 | 2.035 | 2.013 | 1.800 | −11 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.465.739 kr. i 2021 til 793.332 kr. i 2024 (−46 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.466 | 1.217 | 1.534 | 793 | −48 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.060.535 kr. i 2021 til 1.006.711 kr. i 2024 (−5 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.061 | 817 | 479 | 1.007 | +110 % | |
| Passiver i alt | 2.526 | 2.035 | 2.013 | 1.800 | −11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 8 kr. i 2021 til 9 kr. i 2024 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8 | 9 | 8 | 9 | +13 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aars — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Vesthimmerlands