Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kærvej 14A, 3450 Allerød · Tandlægers aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,6 | 1,2 | 1,1 | 1,2 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 32,2 % | 20,7 % | 9,4 % | 21,7 % | 27,6 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 702,4 % | 657,9 % | 556,4 % | 664,7 % | 664,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 86,7 % | 85,8 % | 83 % | 85,5 % | 85,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 37,1 % | 24,1 % | 11,3 % | 25,4 % | 32,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 752.581 kr. | 397.208 kr. | 183.395 kr. | 428.687 kr. | 573.953 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 86,7 % | 85,8 % | 83 % | 85,5 % | 85,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 13,3 % | 14,2 % | 17 % | 14,5 % | 14,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 242 % | 352 % | 182,3 % | 373,8 % | 379,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 3.710.666 kr. i 2021 til 3.017.845 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.711 | 2.331 | 2.318 | 2.556 | 3.018 | +18 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.241.106 kr. i 2021 til 2.443.892 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.241 | 1.934 | 2.134 | 2.127 | 2.444 | +15 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 680.537 kr. i 2021 til 573.953 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 681 | 377 | 163 | 412 | 574 | +39 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 662.011 kr. i 2021 til 543.636 kr. i 2025 (−18 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 662 | 353 | 143 | 388 | 544 | +40 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 513.522 kr. i 2021 til 428.158 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 514 | 281 | 114 | 304 | 428 | +41 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 58 | 37 | 17 | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 107 | 87 | 67 | 50 | 50 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 512.883 kr. i 2021 til 858.129 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 513 | 680 | 374 | 760 | 858 | +13 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.488 | 1.271 | 1.142 | 1.352 | 1.503 | +11 % | |
| Aktiver i alt | 1.596 | 1.358 | 1.209 | 1.401 | 1.552 | +11 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.383.801 kr. i 2021 til 1.325.949 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.384 | 1.165 | 1.003 | 1.198 | 1.326 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 211.900 kr. i 2021 til 226.121 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 212 | 193 | 205 | 203 | 226 | +11 % | |
| Passiver i alt | 1.596 | 1.358 | 1.209 | 1.401 | 1.552 | +11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Allerød — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Allerød