Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Hovedgaden 10, 2970 Hørsholm · Tandlægers aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,9 | 0,9 | 1 | 0,9 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -13,6 % | -16,4 % | 2,7 % | -20,5 % | 26,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 162,3 % | 129,1 % | 87,9 % | 53,7 % | 58,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 16,5 % | 6,8 % | 10,8 % | -3,4 % | 21 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | -82,6 % | -242,9 % | 24,7 % | 608,6 % | 124,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 109.354 kr. | 87.469 kr. | 110.496 kr. | -43.211 kr. | 178.185 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | -6,4 % | 6,8 % | 10,8 % | -3,4 % | 21 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 83,5 % | 93,2 % | 89,2 % | 103,4 % | 79 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 129,9 % | 96,3 % | 57,3 % | 0 % | 11,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.087.872 kr. i 2022 til 710.220 kr. i 2026 (−35 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.088 | 1.155 | 1.127 | 991 | 710 | −28 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 978.518 kr. i 2022 til 532.035 kr. i 2026 (−46 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 979 | 1.068 | 1.016 | 1.034 | 532 | −49 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -104.932 kr. i 2022 til 88.185 kr. i 2026 (+184 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -105 | -82 | 50 | -73 | 88 | +220 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -162.680 kr. i 2022 til 77.030 kr. i 2026 (+147 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -163 | -141 | 19 | -93 | 77 | +182 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -129.803 kr. i 2022 til 60.028 kr. i 2026 (+146 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -130 | -111 | 15 | -73 | 60 | +182 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 109 | 0 | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 363 | 303 | 243 | 213 | 123 | −42 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 44 | 63 | 92 | 0 | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 515 | 365 | 335 | 213 | 123 | −42 % | |
| Varebeholdninger | 27 | 37 | 45 | 30 | 0 | −100 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 349.998 kr. i 2022 til 20.744 kr. i 2026 (−94 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 350 | 233 | 148 | 0 | 21 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 437 | 312 | 228 | 143 | 106 | −25 % | |
| Aktiver i alt | 953 | 677 | 562 | 355 | 229 | −36 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 157.164 kr. i 2022 til 48.053 kr. i 2026 (−69 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 157 | 46 | 61 | -12 | 48 | +501 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 526.248 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 526 | 390 | 243 | 101 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 269.333 kr. i 2022 til 180.872 kr. i 2026 (−33 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 269 | 242 | 259 | 266 | 181 | −32 % | |
| Passiver i alt | 953 | 677 | 562 | 355 | 229 | −36 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 2 kr. i 2022 til 1 kr. i 2026 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | −50 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hørsholm — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hørsholm