God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Bjødstrupvej 20A, 8270 Højbjerg · Detailhandel med brugte varer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,4 | 1,2 | 1,6 | 1,8 | 1,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 16,9 % | 9,5 % | 30,3 % | 22,5 % | 68,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 142,5 % | 171,4 % | 320,3 % | 493,1 % | 129,7 % | God | |
| Soliditetsgrad | 37,1 % | 48,5 % | 71,1 % | 80,6 % | 30,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 45,6 % | 19,6 % | 42,6 % | 27,9 % | 223,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 342.449 kr. | 193.918 kr. | 592.081 kr. | 624.329 kr. | 683.421 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 37,1 % | 47,9 % | 71,1 % | 80,6 % | 30,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 62,9 % | 51,5 % | 28,9 % | 19,4 % | 69,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 31,8 % | 30,6 % | 41,8 % | 62,3 % | 44,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.024.473 kr. i 2021 til 1.472.275 kr. i 2025 (+44 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.024 | 1.029 | 1.470 | 1.344 | 1.472 | +10 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 682.024 kr. i 2021 til 788.854 kr. i 2025 (+16 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 682 | 835 | 878 | 719 | 789 | +10 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 296.509 kr. i 2021 til 680.524 kr. i 2025 (+130 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 297 | 157 | 555 | 588 | 681 | +16 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 294.549 kr. i 2021 til 668.308 kr. i 2025 (+127 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 295 | 156 | 553 | 557 | 668 | +20 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 229.695 kr. i 2021 til 520.116 kr. i 2025 (+126 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 230 | 122 | 465 | 422 | 520 | +23 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | 8 | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 71 | 68 | 40 | 3 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 146 | 151 | 115 | 78 | 75 | −4 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 270.842 kr. i 2021 til 236.836 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 271 | 204 | 185 | 227 | 237 | +4 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.213 | 1.139 | 1.419 | 1.800 | 689 | −62 % | |
| Aktiver i alt | 1.359 | 1.291 | 1.533 | 1.878 | 764 | −59 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 503.514 kr. i 2021 til 232.854 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 504 | 626 | 1.090 | 1.513 | 233 | −85 % | |
| Langfristet gæld i alt | 1 | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 851.318 kr. i 2021 til 531.460 kr. i 2025 (−38 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 851 | 665 | 443 | 365 | 531 | +46 % | |
| Passiver i alt | 1.359 | 1.291 | 1.533 | 1.878 | 764 | −59 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 2 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2 | 3 | 2 | 2 | 0 | −100 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Højbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus