Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Glasmagervej 17A, 4684 Holmegaard · Agenturhandel med ikke-specialiseret varesortiment
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 2,1 | 0,3 | 4,8 | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 0,1 % | 17,3 % | -15,2 % | 18,8 % | 37,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 203,8 % | 293,8 % | 236,9 % | 306,7 % | 453,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 53 % | 70,7 % | 59,8 % | 68,9 % | 78,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 0,1 % | 24,5 % | -25,5 % | 27,3 % | 48 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 36.734 kr. | 214.511 kr. | -142.901 kr. | 209.902 kr. | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 53 % | 70,7 % | 59,8 % | 68,9 % | 78,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 47 % | 29,3 % | 40,2 % | 31,1 % | 21,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 3,6 % | 20,5 % | 177 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 281.390 kr. i 2022 til 636.500 kr. i 2026 (+126 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 281 | 378 | 60 | 265 | 637 | +140 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 244.656 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 245 | 164 | 203 | 55 | 0 | −100 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 22.299 kr. i 2022 til 636.500 kr. i 2026 (+2754 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 22 | 200 | -152 | 210 | 637 | +203 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 693 kr. i 2022 til 637.300 kr. i 2026 (+91862 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 192 | -159 | 210 | 637 | +203 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 693 kr. i 2022 til 637.300 kr. i 2026 (+91862 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 192 | -159 | 210 | 637 | +203 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 24 | 9 | 0 | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 131 | 145 | 50 | 50 | 50 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 155 | 154 | 50 | 50 | 50 | 0 % | |
| Varebeholdninger | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 14.907 kr. i 2024 til 640.199 kr. i 2026 (+4195 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 15 | 71 | 640 | +798 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 957 | 951 | 991 | 1.070 | 1.641 | +53 % | |
| Aktiver i alt | 1.112 | 1.105 | 1.041 | 1.120 | 1.691 | +51 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 590.048 kr. i 2022 til 1.328.986 kr. i 2026 (+125 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 590 | 782 | 623 | 771 | 1.329 | +72 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 52.633 kr. i 2022 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 53 | 0 | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 469.801 kr. i 2022 til 361.762 kr. i 2026 (−23 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 470 | 324 | 418 | 349 | 362 | +4 % | |
| Passiver i alt | 1.112 | 1.105 | 1.041 | 1.120 | 1.691 | +51 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | – | – | – | – | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Holmegaard — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Næstved