Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Frijsendalvej 116, 8450 Hammel · Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 10,2 | 1,7 | 0,2 | 23,5 | 459,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 3,3 % | -1,4 % | -0,4 % | 4,7 % | 1,6 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 70,7 % | 76,6 % | 73,1 % | 236,3 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 91,8 % | 91,8 % | 92,6 % | 97,9 % | 99,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 3,6 % | -1,6 % | -0,5 % | 4,8 % | 1,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 501.004 kr. | 83.535 kr. | 9.025 kr. | 595.364 kr. | 177.775 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 91,8 % | 91,8 % | 92,6 % | 97,9 % | 99,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 8,2 % | 8,2 % | 7,4 % | 2,1 % | 0,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 3,9 % | 6,6 % | 9,2 % | 36,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 501.004 kr. i 2021 til 177.775 kr. i 2025 (−65 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 501 | 84 | 9 | 595 | 178 | −70 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 451.941 kr. i 2021 til 177.388 kr. i 2025 (−61 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 452 | 34 | -40 | 570 | 177 | −69 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 410.541 kr. i 2021 til 202.653 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 411 | 17 | -54 | 560 | 203 | −64 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 419.622 kr. i 2021 til 188.663 kr. i 2025 (−55 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 420 | -177 | -52 | 564 | 189 | −67 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 11.625 | 11.576 | 11.527 | 11.501 | 11.501 | −0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 194 | 0 | – | – | 5 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 11.819 | 11.576 | 11.527 | 11.501 | 11.506 | +0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 0 kr. i 2021 til 16.036 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 40 | 59 | 23 | 16 | −32 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 732 | 778 | 655 | 605 | 577 | −5 % | |
| Aktiver i alt | 12.550 | 12.354 | 12.182 | 12.106 | 12.083 | −0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 11.515.047 kr. i 2021 til 12.038.779 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.515 | 11.338 | 11.286 | 11.850 | 12.039 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.035.358 kr. i 2021 til 43.904 kr. i 2025 (−96 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.035 | 1.016 | 896 | 256 | 44 | −83 % | |
| Passiver i alt | 12.550 | 12.354 | 12.182 | 12.106 | 12.083 | −0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | 0 | – | 0 | – | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hammel — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov