Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Finlandsvej 2A, 7100 Vejle · Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | -5,7 % | -6,3 % | 15,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 192,2 % | 151,5 % | 334,4 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 49,1 % | 35,4 % | 70,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | -11,7 % | -17,7 % | 21,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 49,1 % | 35,4 % | 70,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 50,9 % | 64,6 % | 29,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 122,4 % | 28,7 % | 230 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 529.056 kr. i 2021 til 396.173 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 529 | 728 | 606 | 247 | 396 | +60 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 605.792 kr. i 2021 til 363.884 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 606 | 632 | 661 | 225 | 364 | +62 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 95.569 kr. i 2022 til 32.289 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 96 | -55 | 22 | 32 | +46 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 167.897 kr. i 2021 til 121.734 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 168 | 145 | -77 | -90 | 122 | +236 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 130.667 kr. i 2021 til 121.771 kr. i 2025 (−7 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 131 | 112 | -77 | -90 | 122 | +236 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 30 | 30 | 30 | 30 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | 30 | 30 | 30 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | 0 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 239.595 kr. i 2021 til 552.696 kr. i 2025 (+131 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 240 | 377 | 832 | 265 | 553 | +108 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 1.454 | 1.306 | 1.400 | 803 | −43 % | |
| Aktiver i alt | 1.159 | 1.484 | 1.337 | 1.431 | 803 | −44 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 879.668 kr. i 2021 til 563.089 kr. i 2025 (−36 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 880 | 992 | 657 | 506 | 563 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 486.127 kr. i 2022 til 240.259 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 486 | 680 | 924 | 240 | −74 % | |
| Passiver i alt | 1.159 | 1.484 | 1.337 | 1.431 | 803 | −44 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 2 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | −100 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejle — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.