Finansiel kreditstyrke
BETASvag
Confidence 100%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Karlslunde Kysthave 3, 2690 Karlslunde · Finansiel leasing
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 5,5 % | 6,9 % | -69,6 % | -13,6 % | -0,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | — | — | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 93,4 % | 96,4 % | 67,4 % | 63 % | 62,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 5,9 % | 7,2 % | -103,3 % | -21,7 % | -1,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 93,4 % | 96,4 % | 67,4 % | 63 % | 62,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 6,6 % | 3,6 % | 32,6 % | 37 % | 37,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -77.688 kr. i 2021 til -60.125 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -78 | -33 | -75 | -369 | -60 | +84 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | 0 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | -60 | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 926.344 kr. i 2021 til -62.612 kr. i 2025 (−107 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 926 | 1.305 | -7.454 | -1.204 | -63 | +95 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 748.344 kr. i 2021 til -62.612 kr. i 2025 (−108 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 748 | 991 | -6.986 | -1.204 | -63 | +95 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 12.770 | 13.716 | 0 | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 893.628 kr. i 2021 til 7.943.735 kr. i 2025 (+789 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 894 | 333 | 9.220 | 7.920 | 7.944 | +0 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 894 | 548 | 10.036 | 8.833 | 8.712 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 13.663 | 14.264 | 10.036 | 8.833 | 8.712 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 12.760.016 kr. i 2021 til 5.430.882 kr. i 2025 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.760 | 13.751 | 6.765 | 5.561 | 5.431 | −2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt | – | – | – | – | 81 | – | |
| Passiver i alt | 13.663 | 14.264 | 10.036 | 8.833 | 8.712 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske