Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Lerbakken 54, 8410 Rønde · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,5 | 0,9 | 0,1 | -0,7 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5 % | -10,9 % | -4 % | 0,2 % | 0,9 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 174,7 % | 114,6 % | 163,8 % | 176,8 % | 223,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 79,3 % | 73,6 % | 73,2 % | 72,7 % | 74,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 6,4 % | -14,9 % | -5,5 % | 0,3 % | 1,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -19.522 kr. | 3.025 kr. | -123.734 kr. | -117.311 kr. | 111.589 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 79,3 % | 73,6 % | 73,2 % | 72,7 % | 74,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 20,7 % | 26,4 % | 26,8 % | 27,3 % | 25,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 119,4 % | 86,6 % | 148,6 % | 146,3 % | 207,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 77.851 kr. i 2021 til 131.267 kr. i 2025 (+69 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 78 | 148 | 17 | -95 | 131 | +239 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 13.122 kr. i 2021 til 19.678 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 13 | 13 | 13 | 23 | 20 | −14 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -167.355 kr. i 2021 til 5.958 kr. i 2025 (+104 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -167 | -145 | -272 | -222 | 6 | +103 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 632.421 kr. i 2021 til 62.415 kr. i 2025 (−90 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 632 | -647 | -267 | 15 | 62 | +303 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 475.151 kr. i 2021 til 62.415 kr. i 2025 (−87 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 475 | -761 | -266 | 15 | 62 | +303 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.689 | 4.541 | 4.394 | 4.399 | 4.294 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 4.082 | 2.020 | 2.063 | 2.095 | 1.994 | −5 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 8.771 | 6.562 | 6.457 | 6.494 | 6.287 | −3 % | |
| Varebeholdninger | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 449.243 kr. i 2021 til 291.406 kr. i 2025 (−35 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 449 | 293 | 153 | 157 | 291 | +86 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 657 | 388 | 168 | 190 | 313 | +65 % | |
| Aktiver i alt | 9.429 | 6.949 | 6.625 | 6.684 | 6.601 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 7.472.645 kr. i 2021 til 4.924.293 kr. i 2025 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.473 | 5.112 | 4.846 | 4.862 | 4.924 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.579.557 kr. i 2021 til 1.535.910 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.580 | 1.499 | 1.676 | 1.715 | 1.536 | −10 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 376.336 kr. i 2021 til 140.327 kr. i 2025 (−63 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 376 | 338 | 103 | 107 | 140 | +31 % | |
| Passiver i alt | 9.429 | 6.949 | 6.625 | 6.684 | 6.601 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Rønde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Syddjurs