Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Engmarksvej 6A, 8700 Horsens · Specialiserede anlægsaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 18,6 | 17 | 16,6 | 13,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 4,4 % | 13,3 % | 11 % | 13,7 % | 7,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 82,1 % | 112,8 % | 109,3 % | 145,6 % | 139,6 % | God | |
| Soliditetsgrad | 34,7 % | 47,4 % | 39,8 % | 63,1 % | 60,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 12,7 % | 28 % | 27,6 % | 21,7 % | 12,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.490.290 kr. | 4.733.753 kr. | 5.195.135 kr. | 4.852.145 kr. | 3.542.876 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 34,7 % | 47,4 % | 39,8 % | 63,1 % | 60,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 65,3 % | 52,6 % | 60,2 % | 36,9 % | 39,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0,1 % | 32,7 % | 0 % | 19,5 % | 28,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 21.209.531 kr. i 2022 til 22.829.988 kr. i 2026 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 21.210 | 24.157 | 25.468 | 25.917 | 22.830 | −12 % | |
| Personaleomkostninger | 18.428 | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.155.835 kr. i 2022 til 1.835.044 kr. i 2026 (+59 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.156 | 3.435 | 3.694 | 3.290 | 1.835 | −44 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.067.358 kr. i 2022 til 1.822.460 kr. i 2026 (+71 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.067 | 3.388 | 3.615 | 3.169 | 1.822 | −42 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 861.457 kr. i 2022 til 1.422.645 kr. i 2026 (+65 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 861 | 2.639 | 2.826 | 2.453 | 1.423 | −42 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 9.960 | 9.374 | 10.168 | 10.188 | 10.255 | +1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.968 | 9.382 | 10.177 | 10.196 | 10.263 | +1 % | |
| Varebeholdninger | 84 | 78 | 78 | 78 | 188 | +143 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 9.769 kr. i 2022 til 1.808.153 kr. i 2026 (+18409 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 10 | 3.033 | 7 | 1.029 | 1.808 | +76 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.527 | 10.460 | 15.531 | 7.700 | 8.836 | +15 % | |
| Aktiver i alt | 19.496 | 19.842 | 25.708 | 17.896 | 19.099 | +7 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 6.771.496 kr. i 2022 til 11.512.080 kr. i 2026 (+70 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.771 | 9.411 | 10.236 | 11.289 | 11.512 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 11.600.302 kr. i 2022 til 6.328.399 kr. i 2026 (−45 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.600 | 9.270 | 14.210 | 5.287 | 6.328 | +20 % | |
| Passiver i alt | 19.496 | 19.842 | 25.708 | 17.896 | 19.099 | +7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 42 kr. i 2022 til 34 kr. i 2026 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 42 | 43 | 40 | 38 | 34 | −11 % | |
18 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens