Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Algade 27, 4000 Roskilde · Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 35,6 % | 24,3 % | 27,6 % | 16,9 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 825,8 % | 669,8 % | 586,7 % | 380,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 78,6 % | 79,9 % | 79,1 % | 73,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 45,3 % | 30,5 % | 35 % | 22,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 395.560 kr. | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 78,6 % | 79,9 % | 79,1 % | 73,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 21,4 % | 20,1 % | 20,9 % | 26,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 590,9 % | 468,4 % | 393,3 % | 225 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 384.585 kr. i 2022 til 76.870 kr. i 2026 (−80 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 385 | 396 | 266 | 192 | 77 | −60 % | |
| Personaleomkostninger | 10 | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 361.087 kr. i 2022 til 76.870 kr. i 2026 (−79 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 361 | 396 | 266 | 192 | 77 | −60 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 347.088 kr. i 2022 til 82.707 kr. i 2026 (−76 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 347 | 387 | 262 | 187 | 83 | −56 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 270.704 kr. i 2022 til 64.491 kr. i 2026 (−76 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 271 | 302 | 205 | 146 | 64 | −56 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 12 | 0 | 0 | – | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 12 | – | – | – | 0 | – | |
| Varebeholdninger | 123 | 195 | 191 | 158 | 121 | −24 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 838.285 kr. i 2022 til 225.769 kr. i 2026 (−73 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 838 | 607 | 588 | 354 | 226 | −36 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.107 | 849 | 841 | 528 | 382 | −28 % | |
| Aktiver i alt | 1.120 | 849 | 841 | 528 | 382 | −28 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 327.356 kr. i 2022 til 281.918 kr. i 2026 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 327 | 667 | 672 | 417 | 282 | −32 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 78.100 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 78 | 79 | 44 | 20 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 714.169 kr. i 2022 til 100.363 kr. i 2026 (−86 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 714 | 103 | 126 | 90 | 100 | +12 % | |
| Passiver i alt | 1.120 | 849 | 841 | 528 | 382 | −28 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Roskilde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Roskilde