Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hestlundvej 4, 7323 Give · Detailhandel med blomster og planter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 0,9 | 1,1 | 1 | 1,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 12,1 % | -22,2 % | 2,4 % | 1,2 % | 30,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 129,1 % | 100 % | 108,5 % | 116,2 % | 183,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 33 % | 13,3 % | 17,6 % | 20,3 % | 46,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 36,5 % | -166,6 % | 13,8 % | 5,9 % | 65,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 169.204 kr. | -191.377 kr. | 72.975 kr. | 48.573 kr. | 335.502 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 33 % | 13,3 % | 17,6 % | 20,3 % | 46,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 67 % | 86,7 % | 82,4 % | 79,7 % | 53,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 92,3 % | 62,8 % | 74,7 % | 76,3 % | 143,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 907.685 kr. i 2021 til 818.416 kr. i 2025 (−10 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 908 | 1.065 | 890 | 783 | 818 | +5 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 738.481 kr. i 2021 til 482.914 kr. i 2025 (−35 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 738 | 1.202 | 817 | 734 | 483 | −34 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 141.050 kr. i 2021 til 317.161 kr. i 2025 (+125 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 141 | -213 | 43 | 24 | 317 | +1234 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 126.246 kr. i 2021 til 302.139 kr. i 2025 (+139 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 126 | -216 | 24 | 7 | 302 | +4397 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 98.299 kr. i 2021 til 235.593 kr. i 2025 (+140 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 98 | -168 | 16 | 7 | 236 | +3094 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 85 | 101 | 70 | 46 | 27 | −40 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 30 | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 115 | 101 | 70 | 46 | 27 | −40 % | |
| Varebeholdninger | 108 | 92 | 79 | 77 | 61 | −21 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 500.748 kr. i 2021 til 577.262 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 501 | 413 | 410 | 372 | 577 | +55 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 701 | 657 | 596 | 567 | 740 | +31 % | |
| Aktiver i alt | 816 | 758 | 666 | 612 | 767 | +25 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 269.119 kr. i 2021 til 360.078 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 269 | 101 | 117 | 124 | 360 | +189 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 542.717 kr. i 2021 til 403.171 kr. i 2025 (−26 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 543 | 657 | 549 | 488 | 403 | −17 % | |
| Passiver i alt | 816 | 758 | 666 | 612 | 767 | +25 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 3 kr. i 2021 til 2 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3 | 4 | 3 | 3 | 2 | −33 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Give — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.