Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Vallensbækvej 47, 2605 Brøndby · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | 5,2 % | -2,2 % | 4,1 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 11,5 % | 0,7 % | 0 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | — | 42,7 % | 39,5 % | 42,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 12,1 % | -5,7 % | 9,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 42,7 % | 39,5 % | 42,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 57,3 % | 60,5 % | 57,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.932.617 kr. i 2021 til 1.780.888 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.933 | 2.069 | 2.164 | 1.501 | 1.781 | +19 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.011.934 kr. i 2021 til 2.876.243 kr. i 2025 (+43 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.012 | 6.309 | 3.089 | -813 | 2.876 | +454 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.759.893 kr. i 2021 til 2.396.386 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.760 | 6.080 | 2.869 | -1.273 | 2.396 | +288 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.372.733 kr. i 2021 til 1.869.186 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.373 | 4.742 | 2.238 | -993 | 1.869 | +288 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 35.710 | 39.950 | 42.730 | 44.150 | 45.280 | +3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 35.710 | 39.950 | 42.730 | 44.150 | 45.280 | +3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 506 kr. i 2021 til 0 kr. i 2022 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 0 | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 704 | 882 | 467 | 50 | 0 | −100 % | |
| Aktiver i alt | 36.414 | 40.832 | 43.197 | 44.200 | 45.280 | +2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 13.077.584 kr. i 2021 til 19.333.782 kr. i 2025 (+48 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 13.078 | 17.120 | 18.458 | 17.465 | 19.334 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 19.884.043 kr. i 2021 til 15.910.691 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 19.884 | 18.919 | 17.765 | 16.891 | 15.911 | −6 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.660.344 kr. i 2021 til 7.374.960 kr. i 2025 (+344 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.660 | 2.142 | 4.045 | 7.424 | 7.375 | −1 % | |
| Passiver i alt | 36.414 | 40.832 | 43.197 | 44.200 | 45.280 | +2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | – | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brøndby — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Brøndby