Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Grønløkkevej 7, 5000 Odense C · Detailhandel med dagligvarer i discountsupermarkeder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1 | 0,9 | 1,2 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 12,8 % | -4,2 % | -212,1 % | 2,1 % | 6,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 188,4 % | 151,9 % | >999 % | 100 % | 110,3 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 48,7 % | 36,9 % | 92,3 % | 9,6 % | 16,8 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 26,3 % | -11,3 % | -229,9 % | 21,6 % | 41,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 952.816 kr. | 84.239 kr. | -528.515 kr. | 147.783 kr. | 523.217 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 48,7 % | 36,9 % | 92,3 % | 9,6 % | 16,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 51,3 % | 63,1 % | 7,7 % | 90,4 % | 83,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 85 % | 41,8 % | 0 % | 30,5 % | 39,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 5.129.068 kr. i 2021 til 2.949.615 kr. i 2025 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.129 | 4.310 | 3.640 | 902 | 2.950 | +227 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 4.176.252 kr. i 2021 til 2.426.398 kr. i 2025 (−42 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.176 | 4.226 | 4.127 | 754 | 2.426 | +222 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 893.895 kr. i 2021 til 444.970 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 894 | 9 | -637 | 130 | 445 | +242 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 676.822 kr. i 2021 til 294.615 kr. i 2025 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 677 | -204 | -807 | 91 | 295 | +224 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 527.842 kr. i 2021 til 230.161 kr. i 2025 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 528 | -159 | -802 | 71 | 230 | +223 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 275 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 158 | 155 | 0 | 330 | 275 | −17 % | |
| Varebeholdninger | 1.926 | 2.261 | 0 | 2.015 | 1.848 | −8 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.789.868 kr. i 2021 til 1.083.327 kr. i 2025 (−39 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.790 | 1.002 | 0 | 948 | 1.083 | +14 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.968 | 3.645 | 378 | 3.111 | 3.051 | −2 % | |
| Aktiver i alt | 4.125 | 3.800 | 378 | 3.440 | 3.325 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 2.009.838 kr. i 2021 til 560.119 kr. i 2025 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.010 | 1.401 | 349 | 330 | 560 | +70 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 2.105.881 kr. i 2021 til 2.765.237 kr. i 2025 (+31 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.106 | 2.399 | 29 | 3.110 | 2.765 | −11 % | |
| Passiver i alt | 4.125 | 3.800 | 378 | 3.440 | 3.325 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 13 kr. i 2021 til 6 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 13 | 11 | 12 | 1 | 6 | +500 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Odense C — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense